Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Milczenia w Bytowie. Stop wojnie w Ukrainie

Sylwia Lis
Sylwia Lis
24 lutego w rok po napaści Rosji na niezależną Ukrainę w Bytowie odbędzie Marsz Milczenia. -  Marsz wyruszy jako wyraz naszej niezgody na wojnę a jednocześnie solidarności z tymi, którzy zostali z ojczyzny wypędzeni, zranieni, pozbawieni pokoju. I świadectwo pamięci o ofiarach - mówi profesor Cezary Obrach-Prondzyński.
24 lutego w rok po napaści Rosji na niezależną Ukrainę w Bytowie odbędzie Marsz Milczenia. - Marsz wyruszy jako wyraz naszej niezgody na wojnę a jednocześnie solidarności z tymi, którzy zostali z ojczyzny wypędzeni, zranieni, pozbawieni pokoju. I świadectwo pamięci o ofiarach - mówi profesor Cezary Obrach-Prondzyński. Sylwia Lis
24 lutego w rok po napaści Rosji na niezależną Ukrainę w Bytowie odbędzie Marsz Milczenia. - Marsz wyruszy jako wyraz naszej niezgody na wojnę a jednocześnie solidarności z tymi, którzy zostali z ojczyzny wypędzeni, zranieni, pozbawieni pokoju. I świadectwo pamięci o ofiarach - mówi profesor Cezary Obrach-Prondzyński.

Uczestnicy marszu zbiorą się na bytowskim rynku o godzinie 17, po czym w milczeniu przejdą ulicami miasta do lapidarium (zbieg ulic Nad Borują i kardynała Josyfa Slipyja), gdzie pod przewodnictwem księży zebrani pomodlą się w języku polskim i ukraińskim w intencji poległych i walczących.

Przeciwko złu

- Udziałem w tym spotkaniu upamiętnimy ofiary agresji, zaprotestujemy przeciwko złu, jakim jest wojna, wyrazimy swoją solidarność z walczącym o suwerenny i pokojowy byt narodem ukraińskim - apelują organizatorzy. - Biorący udział w Marszu Milczenia powinni mieć elementy w barwach narodowych Polski i Ukrainy, a także Kaszub (np. flagi), jako symbole naszej antywojennej jedności.
- Kiedy rok temu następnego dnia po wybuchu wojny spotkaliśmy się na bytowskim rynku (podobnie jak w tylu innych miejscach w Polsce) przepełnieni byliśmy lękiem i niepewnością. Ale chyba też niewielu z nas mieściło się w głowie, ze wojna - tak okrutna i bezwzględna - będzie trwała rok. A końca nie widać... - mówi profesor Cezary Obrach-Prondzyński i zachęca do udziału w marszu.

Koncert i promocja książki

Dodajmy, że także 24 lutego o godz. 19.30 w Bytowskim Centrum Kultury odbędzie się koncert zespołu Słowiańska Dusza. Wstęp jest bezpłatny.
Następnego dnia - 25 lutego (w sobotę) o 17 w bytowskiej bibliotece odbędzie się spotkanie z Piotrem Tymą, z którym Iwona Chruślińska przeprowadziła wywiad-rzekę - książka „Sploty o Ukraińcach w Polsce” ukazała się właśnie i będzie można porozmawiać z autorem.
Kim jest autor: Piotr Tyma jest absolwentem LO z dodatkowym językiem ukraińskim w Legnicy (1985) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (magister historii, 1992). W latach 2006-2021 prezes Związku Ukraińców w Polsce. Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W 1989 r. był współzałożycielem Związku Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej, a w latach 1990–1995 kierował organizacją ukraińskich skautów „Płast-Polska”. Od 2002 r. członek Komisji Praw Człowieka przy Światowym Kongresie Ukraińców (SKU), Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce, Forum Polsko-Ukraińskiego, a od 2014 r. Komitetu Solidarności z Ukrainą.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza