Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Bytów. Inscenizacja wydarzeń sprzed 100 lat już w piątek

Sylwia Lis
Sylwia Lis
IV inscenizacja wydarzeń z 1920 roku rozpocznie się w piątek, 19 maja o godz. 10 wymarszem z parkingu przy ul. Wolności w Bytowie.
IV inscenizacja wydarzeń z 1920 roku rozpocznie się w piątek, 19 maja o godz. 10 wymarszem z parkingu przy ul. Wolności w Bytowie. Sylwia Lis
Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego zaprasza mieszkańców ziemi bytowskiej, nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych do udziału w inscenizacji marszu Kaszubów na Bytów z 1920 roku.

IV inscenizacja wydarzeń z 1920 roku rozpocznie się w piątek, 19 maja o godz. 10 wymarszem z parkingu przy ul. Wolności w Bytowie. Dalej uczestnicy udadzą się ulicą Podzamcze na bytowski rynek, na którym zakończona zostanie uroczystość wypuszczeniem w niebo 103 okolicznościowych baloników symbolizujących 103 lata, które upłynęły od patriotycznego protestu, który dziś nazywamy „Marszem Kaszubów na Bytów”.

od 16 lat

Marsz na Bytów

Podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku urządzającej na nowo świat po I wojnie światowej oraz wyznaczaniu przebiegu granic, powiat bytowski (Kreis Bütow) w zdecydowanej większości przyznano Niemcom.

Część kilkutysięcznej grupy Kaszubów zamieszkujących powiat nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. 16.05.1920 roku w czasie, gdy w Bytowie przebywała Międzynarodowa Komisja Graniczna, kilkuset Kaszubów z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z ksiądz Robert Pluta-Prądzyński, Bernardem Werrą, Janem Styp – Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszło do Bytowa w tzw. „Marszu na Bytów” i złożyło deklarację, która była poświadczeniem ich niezgody na pozostawienie w państwie niemieckim. Pod dokumentem podpisało się 135 osób z 11 miejscowości: „My, niżej podpisani jesteśmy Polakami. Nasi ojcowie również byli Polakami i żyli od niepamiętnych czasów w tym regionie, który należał do Polski. Chcemy wraz z naszymi braćmi należeć do Polski. Parafia Ugoska (Bernsdorf) i Niezabyszewska (Damsdorf) i okoliczne wsie są tylko polskimi, Niemcy tu żyjący to zgermanizowani Polacy lub przybysze (przeniesieni urzędnicy)”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza