Martyna Drabik zdobyła dwa złote medale

Tak płynęła słupska żabkarka po złoto.
Tak płynęła słupska żabkarka po złoto. Ze zbioru Skalara Słupsk
Skalar ma powody do radości. Pływaczka słupskiego klubu Martyna Drabik wywalczyła dwa tytuły mistrzyni Polski na 50 i 100 metrów stylem klasycznym w stawce piętnastolatek.

Podczas mistrzostw Polski piętnastolatków, które odbyły się na 50-metrowej pływalni w Gliwicach, Martyna Drabik zdobyła dwa złote medale. To znakomity wyczyn pływaczki Skalara Słupsk. Pierwszy złoty medal Drabik wywalczyła na 50 metrów stylem klasycznym.

W eliminacjach popłynęła spokojnie, oszczędzając siły. Do finału dostała się z trzecim czasem, a już w finale pokazała klasę. Zwyciężyła z wynikiem 33,16 s. Ten czas, który uzyskała na gliwickim basenie, jest lepszy od rekordu okręgu 15-, 16-, 17- i 18-latek.

Drugie złoto słupszczanka wywalczyła na dwu­krotnie dłuższym dystansie, czyli na 100 metrów stylem klasycznym. Jej czas 1.12,87 min to kolejny rekord okręgu
piętnastolatek.

- Wcześniej Martynę prześladowały kontuzje, ale z biegiem czasu uporała się z nimi. Tegoroczne mistrzostwa w wykonaniu Martyny były bardzo udane. Już od Pucharu Polski w Olsztynie trzymała wysoką formę. Potem trzytygodniowy obóz przygotowawczy w Puławach i na końcu dwa złote medale w Gliwicach. Cieszę się ogromnie z tych dwóch krążków z najszlachetniejszego kruszcu i z tego, iż przyjęty w klubie system szkolenia sprawdza się doskonale. To znaczy, że nasza praca jest prawidłowa - oce­nił Maciej Kowalewski, trener dwukrotnej mistrzyni Polski.

Oprócz Macieja Kowalewskiego szkoleniem pływac­kim w Skalarze zajmuje się również Dariusz Grondziew­ski.

Podsumowując cały sezon słupskiego klubu to od września 2013 roku zawodnicy i zawodniczki zdobyli ponad 160 medali w różnych zawodach. A tymi najważniejszymi są dwa złote Katarzyny Łagosz podczas międzywojewódzkich drużynowych mistrzostw młodzików 13-letnich w Gorzowie Wielkopolskim, brązowy medal Adriana Juraszka w mistrzostwach Polski 14-latków w Dębicy i dwa złote medale Martyny Drabik w Gliwicach. Zauważyć można, iż w Słup­sku pływanie żabką jest na wysokim poziomie. Wiele zdobytych medali jest właśnie ze stylu klasycznego, potocznie zwanego żabką.

Czy słupscy pływacy i pływaczki pójdą śladami Beaty Kamińskiej?
Kamińska to jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii polskiego pływania, która rozpoczynała swoją karierę w Słupsku i dla miasta zdobywała wiele laurów, a potem czyniła to dla Gdań­ska.