Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz Covid-19 i trafiasz do słupskiego szpitala. Jak się tobą zajmują lekarze i pielęgniarki? Sprawdź!

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W słupskim szpitalu są obecnie dwa oddziały covidowe.
W słupskim szpitalu są obecnie dwa oddziały covidowe. Zdjęcie ilustracyjne
Oby ta wiedza nikomu z Was się nie przydała. Może się jednak zdarzyć, że Wy lub Wasi bliscy będą musieli leczyć się z Covid-19 w słupskim szpitalu. Nasłuchaliście się czy też przeczytaliście na portalach społecznościowych, że tacy chorzy są pozostawieni samym sobie, że nikt nie poda im szklanki wody i nie zbada. To nieprawda. Zadaliśmy słupskiemu szpitalowi kilka pytań i publikujemy je z odpowiedziami od rzecznika szpitala Marcina Prusaka. Warto, na wszelki wypadek, wiedzieć, jak pracują lekarze i pielęgniarki na oddziałach covidowych.

Ile razy dziennie lekarz i pielęgniarka badają chorego - czy robią to zdalnie, przez telefon, pytając o parametry, czy osłuchują płuca, mierzą ciśnienie itp,. czyli jakie czynności są przy każdym pacjencie wykonywane codziennie, czy stosuje się oklepywanie pleców?

Pielęgniarki i ratownicy medyczni ubrani w kombinezony ochronne i maski są non stop na tzw. brudnej części oddziału i są przy pacjentach, poprawiając maseczki, monitorując stan chorych. Ponadto mają stały podgląd parametrów wszystkich pacjentów na monitorach na części brudnej i w centrali monitorującej w części czystej oddziału.

Lekarze standardowo badają każdego pacjenta dwa razy dziennie, dodatkowo wzywani są interwencyjnie zawsze, gdy wymaga tego stan pacjenta. Badanie lekarskie jest zawsze badaniem bezpośrednim polegającym m.in. na osłuchaniu, obejrzeniu pacjenta.

Istota choroby polega na występowaniu zmian śródmiąższowych, których oklepywanie nie jest wskazane. W przypadku powikłań oskrzelowych, jako następstw infekcji, czasami jest jednak stosowane.

Czy jest opieka specjalna w przypadku osób, które same nie są w stanie wstać do toalety i zjeść posiłku - czy ktoś pomaga przy tym?

Tak. Do dyspozycji pacjentów, oprócz lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, są opiekunowie medyczni oraz fizjoterapeuci.

Jakie leki są stosowane, czy tylko ogólne, czy antywirusowe, w różnych stanach?

We wczesnej fazie choroby stosowane są leki przeciwwirusowe, w fazie późniejszej - gdy dochodzi niewydolność oddechowa – przeciwzapalne leki nowej generacji

Jak wygląda stosunek zaszczepionych do niezaszczepionych, jak wygląda wiek pacjentów, kto trafia pod respirator?

Stosunek osób zaczepionych do niezaszczepionych to mniej więcej 1:10. Najczęściej na oddział izolacyjny trafiają pacjenci w wieku 40-60 lat. Najmłodsza osoba miała 27 lat, najstarsza 99. Pod respirator trafiają osoby, których stan tego wymaga. Zdarzyło się, że leczenia respiratorowego wymagała osoba zaszczepiona przeciw COVID-19.

Ile osób jest zatrudnionych na oddziale covidowym, z podziałem na lekarzy i pielęgniarki?

I Oddział Izolacyjny – 30 pielęgniarek, ratowników, opiekunów medycznych + 5 lekarzy

II Oddział Izolacyjny – 23 pielęgniarki, ratownicy, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci + 6 lekarzy

Co z pacjentami, którym rodzina nie może przynieść nic do jedzenia, picia, itp. - czy nadal prowadzicie zbiórkę dla nich?

Pacjenci otrzymują wyżywienie przygotowywanie przez szpitalną kuchnię zgodne z zaleconą dietą, mają do dyspozycji wodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza