Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszynowe tynki gipsowe - idealna gładkość

ARTUR KOSTECKI [email protected]
Tynk gipsowy pozwala na uzyskanie ścian idealnie równych, gładkich i nieskazitelnie jasnych.
Tynk gipsowy pozwala na uzyskanie ścian idealnie równych, gładkich i nieskazitelnie jasnych. Fot. BananaStock Ltd.
Wykorzystanie maszynowych tynków gipsowych nie tylko zapewnia ścianom i sufitom idealną gładkość, ale także znacznie przyspiesza prace wykończeniowe. Zadbanie o to, by tynki należycie dojrzały i wyschły, też nie nastręcza trudności.

Metoda maszynowa - przy pomocy agregatu tynkarskiego - zapewnia wykonawcom łatwość i wydajność prac. Nie bez znaczenia jest wspomniana już szybkość: przy dobrym przygotowaniu i wyszkoleniu ekipy może ona położyć od 120 do 150 m kw. dziennie. Wytynkowanie trzypokojowego mieszkania może zająć brygadzie dwa, trzy dni, przeciętnego domu jednorodzinnego - tydzień. Szybkie wykonanie tego etapu prac to niewątpliwa korzyść, jako że tuż po nim musi nastąpić przerwa technologiczna na związanie, stwardnienie i wyschnięcie zaprawy gipsowej. Nie musi ona jednak przysparzać stresów i obaw co do końcowych efektów. Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad.

Wysychanie to po prostu odparowanie z otynkowanego podłoża nadmiaru wilgoci. Aby otrzymać optymalną konsystencję roboczą zaprawy gipsowej, przypominającą bitą śmietanę, należy w agregacie połączyć gips ze znaczną ilością wody zarobowej.

Dojrzałość wymaga czasu

Szczególnej dbałości tynk gipsowy potrzebuje przez pierwszą dobę, licząc od nałożenia. Zachodzi wówczas końcowy etap uwodnienia zaprawy gipsowej, tworzą się wiązania międzycząsteczkowe, stabilizuje się jej przyczepność do podłoża. Nie wolno wówczas narażać tynku ani na zbyt gwałtowne przeciągi, ani na intensywne suszenie, chronić go też trzeba przed mocnym i bezpośrednim nasłonecznieniem. Po tym dniu wskazane jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Czas wysychania tynku gipsowego zależy od grubości jego warstwy oraz temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu. Zwykle wynosi od 10 do 14 dni. Co oczywiste, tynki najszybciej wysychają tam, gdzie przepływ powietrza jest intensywny, najwolniej w narożach, kątach i zakamarkach, gdzie ruch powietrza jest utrudniony. Z cyrkulacją powietrza nie należy jednak przesadzać.

Generalnie przyjmuje się, że na wysychanie tynków gipsowych należy przewidzieć jedną dobę na każdy milimetr grubości tynku gipsowego. Oczywiście, dotyczy to korzystnych warunków pogodowych. Gdy występują intensywne długotrwałe opady deszczu lub gęste mgły - wilgotność powietrza jest wówczas bardzo wysoka - czas wysychania tynków ulega wydłużeniu.
Temperatura w tynkowanych pomieszczeniach powinna wynosić - zarówno w czasie wykonywania tynków, jak też i podczas dojrzewania i wysychania - od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Po wyschnięciu tynk staje się jasny i gładki. Gdy wilgoć odparuje z podłoża i tynku gipsowego do poziomu niższego niż 1% można przystąpić do malowania, tapetowania i innych dowolnych prac wykończeniowych.

Błędy okresu dojrzewania

Intensywne wietrzenie, zbyt gwałtowne suszenie, nadmiernie wysoka temperatura, "huraganowe" przeciągi itp. - szczególnie w okresie zimowym, przy zastosowaniu punktowych źródeł ciepła (np. często stosowanych nagrzewnic elektrycznych) - mogą spowodować wystąpienie dużych naprężeń, skurczy w materiale i poważnie zagrozić pękaniem wysuszonego już tynku i powstaniem rys na jego powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza