MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Materiały z "papierami"

Jerzy Murański
Coraz rzadziej piwnica w domu spełnia funkcję piwnicy sprzed lat. Znacznie częściej decydujemy się na podpiwniczenie domu głównie po to, by urządzić tam domową siłownię, saunę lub miejsce do gry w bilard.

Taka piwnica powinna być ciepła i sucha. Podpiwniczenie budynku wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami poniesionymi na materiały oraz robociznę. Czasem warto je jednak ponieść. Piwnica może zrekompensować nam brak strychu i godnie zastąpić składzik lub rupieciarnię. Coraz częściej jednak urządzamy w niej domową siłownię, saunę czy salę bilardową.

Materiały z "papierami"

Gdy już zdecydujemy się na piwnicę musimy uwzględnić wykorzystanie najbardziej odpowiednich do jej budowy materiałów. Bo pamiętać należy, że nie wszystkie z nich nadają się do budowy kondygnacji podziemnych.
Zakres stosowania danego surowca określa producent, a potwierdzenie tego znajdziemy w Polskiej Normie Budowlanej lub Aprobacie Technicznej.

Bloczki z betonu

Bardzo dobrym materiałem do budowy piwnicy są na przykład bloczki z betonu komórkowego.
Trzeba jednak dopilnować kilku technicznych szczegółów, by być pewnym, że należycie spełnią swoją rolę. Ważne sa tu też umiejętności budowania z tego materiału.
Jeżeli firma nie zna systemu, można umówić przyjazd specjalnego instruktora (adresy instruktorów w dużych sklepach z materiałami budowlanymi), który przeszkoli robotników i udzieli pomocy.

Uwaga na pierwszą warstwę

Najważniejszym etapem w budowie piwnicy jest dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków, a następnie odpowiednie zaizolowanie pomieszczenia. Do poziomowania trzeba się przyłożyć dlatego, że górna krawędź fundamentu nie jest przeważnie idealnie równa.
Zaleca się więc układanie pierwszej warstwy bloczków na podłożu składającym się z wyrównawczej warstwy zaprawy, paska folii izolującej i znowu zaprawy, która zabezpieczy folię przed uszkodzeniem.

Szlifowanie i pył

Gdy już ułożymy pierwszą warstwę muru, powierzchnię bloczków trzeba zeszlifować za pomocą pacy do szlifowania. A powstały po zeszlifowaniu pył należy zmieść, ponieważ może mieć on zły wpływ na przyczepność kleju.
Do nakładania zaprawy służy kielnia (na przykład Ytong). Dzięki niej uzyskujemy spoiny o prawidłowej grubości 1-3mm i nie zużywamy więcej zaprawy, niż potrzeba. Przy murowaniu kolejnych warstw muru należy zwrócić uwagę, aby spoiny pionowe w poszczególnych warstwach mijały się co najmniej co 80 mm, a także o tym, że przy budowie piwnic należy kleić spoiny pionowe pomiędzy bloczkami, co normalnie nie jest potrzebne.

Murowanie z izolacją

Drugim etapem murowania piwnic jest zastosowanie odpowiedniej izolacji wodochronnej.
Brak takiej izolacji lub zastosowanie byle jakich materiałów może nam w przyszłości przysporzyć wiele kłopotów i narazić na ogromne koszty poprawek. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy zastosowane materiały odpowiadają wymaganiom Polskich Norm lub Aprobat Technicznych.
W domach jednorodzinnych zwykle stosujemy izolacje typu lekkiego lub średniego stosowane w przypadku posadowienia budynków powyżej zwierciadła wody gruntowej.

Jaka izolacja

Izolacja polega w tym przypadku na pokryciu ścian powłokami z emulsji, mas dyspersyjnych asfaltowo-gumowych, bitumicznych lub folii PCV. Często jako dodatkowe zabezpieczenie izolacji właściwej stosuje się tzw. folię kubełkową, która dzięki przetłoczeniom jest odsunięta od ściany i umożliwia odprowadzenie wilgoci.
Podłoże pod izolację musi być zagruntowane roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową, a izolacja powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Nie zasypywać za szybko

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem przy stawianiu piwnicy jest przestrzeganie kolejności prowadzenia robót.
Jeżeli w projekcie nie określono inaczej, ściany piwnic można zasypywać nie wcześniej niż po wykonaniu stropu nad piwnicą. Wcześniejsze zasypanie może spowodować katastrofę. Ciężar osypującej się ziemi może wepchnąć ściany do środka budynku, a ściany mogą popękać.
Warto obserwować, czy nasza firma wykonawcza przestrzega tych zasad i czy stosuje nowoczesne materiały. Jeśli wpadniemy na pomysł zrobienia sobie w piwnicy siłowni albo sauny, docenimy, że jest ona sucha i ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza