Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matki Boskiej Zielnej na kaszubskiej wsi (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
15 sierpnia Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach można wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego święta oraz poznać wiele zwyczajów związanych z dniem Matki Boskiej Zielnej i dożynkami
15 sierpnia Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach można wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego święta oraz poznać wiele zwyczajów związanych z dniem Matki Boskiej Zielnej i dożynkami Fot. Arkadiusz Kuźmiński/ S. Lis
Obchodzona dokładnie 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest jako dzień Matki Boskiej Zielnej - patronki bujnej roślinności, plonów z pól, łąk, sadów i ogrodów.

- W tym szczególnym dniu w Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach można wziąć udział w tradycyjnych obchodach tego święta oraz poznać wiele zwyczajów związanych z dniem Matki Boskiej Zielnej i dożynkami - mówi Bartosz Stachowiak z działu promocji muzeum. - W zabytkowym kościele położonym na terenie muzeum odbywa się tego dnia uroczysta msza, podczas której święci się bukiety z ziół, kwiatów i zbóż.

W tradycyjnym kalendarzu rolniczym na 15 sierpnia przypadało zakończenie żniw. Mówiło o tym przysłowie „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie.” Przy sprzyjającej pogodzie, jeżeli koszenie zboża jest w tym terminie skończona, zarówno dawniej, jak i współcześnie, urządzane są w święto Matki Boskiej Zielnej wiejskie dożynki. Symbole plonów, w postaci wieńców i bukietów, zanosi się do kościoła. Często te małe, ale najpiękniejsze pozostawiane są na ołtarzu w darze dla Maryi.

- Żniwne obrzędy nasza publiczność poznaje natomiast dzięki widowisku dożynkowemu pt. „Stoi byliczka na odłogu”, które w lekkiej i ludycznej formie prezentuje zwyczaje jakie praktykowano podczas żniw i zwożenia z pola ostatnich snopów zboża - mówi Bartosz Stachowiak z działu promocji muzeum. - Mamy nadzieję, że dzięki naszej działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej przetrwają zanikające i zapomniane już obrzędy i zwyczaje związane z niezwykłym dziedzictwem kulturowym Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza