Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2008: egzamin z polskiego był łatwy

Fot. Krzysztof Tomasik
Maturzyści w I LO w Słupsku przed wczorajszym egzaminem z języka polskiego.
Maturzyści w I LO w Słupsku przed wczorajszym egzaminem z języka polskiego. Fot. Krzysztof Tomasik
Po wczorajszym egzaminie z języka polskiego maturzyści twierdzą, że nie było trudno. Nauczyciele zaś są innego zdania.

Tu znajdziecie

Tu znajdziecie

Testy, rozwiązania, zdjęcia oraz wideo można znaleźć tutaj.

Łatwy tekst do przeczytania ze zrozumieniem, proste pytania i przystępne tematy do napisania wypracowania - tak uczniowie słupskich szkół oceniają egzamin pisemny z języka polskiego. Nauczyciele studzą ten optymizm tłumacząc, że w poleceniach czyhały pułapki.

Tegoroczny maturzysta Tomasz Lenart, uczeń I LO w Słupsku przestał uczyć się do egzaminu na tydzień przed jego rozpoczęciem. Stwierdził, że jeśli nie nauczył się czegoś przez 12 lat edukacji, to już więcej się nie nauczy. Nie denerwował się, że czegoś nie umie i na maturę poszedł bez żadnego strachu.

- Bardziej denerwowali się moi rodzice niż ja - mówi Tomasz. - Zjadłem normalne śniadanie i prawie cała tabliczkę czekolady, bo ma dużo magnezu, a on pomaga w myśleniu.

Już po 170 minutach egzaminu okazało się, że szybkie myślenie Tomaszowi przydało się. Gdy wyszedł z sali egzaminacyjnej stwierdził, że było za mało czasu na napisanie, ale jest dobrej myśli, co do wyników.

Pogląd na temat trudności wczorajszego egzaminu był bardzo podzielony. Większość maturzystów określała go jako dość łatwy, ale byli i tacy, którzy twierdzili, że pytania były trudne. Również poloniści ze słupskich liceów przestrzegają przed zbytnim optymizmem.

- Podany fragment Lalki nie jest reprezentatywny dla całego utworu i dlatego jego interpretacja może być trudna dla ucznia - zauważa Tomasz Szewc, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Słupsku. - Ponadto czytanie ze zrozumieniem jest trudne, bo trzeba odpowiadać na pytania w taki sposób, by odpowiedzi znalazły się w kluczu sprawdzającego. Jeśli nie użyjemy dokładnie tych słów, o jakie chodzi, nie dostaniemy punktów.

- O żadnym z tych tematów nie mogę powiedzieć, że są proste, bo mogą być w nich ukryte jakieś haczyki - dodaje Agata Bartoszek, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Słupsku. - Dobre jest jednak to, że maturzystom udało się napisać wypracowania o wymaganej długości. Na próbnej maturze wielu się to nie udało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza