Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura i co dalej? Targi edukacyjne dla młodzieży w słupskim „Mechaniku” [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Młodzież ze słupskich szkół średnich tłumnie odwiedziła targi edukacyjne zorganizowane w "Mechaniku". Każdy znalazł coś dla siebie.
Młodzież ze słupskich szkół średnich tłumnie odwiedziła targi edukacyjne zorganizowane w "Mechaniku". Każdy znalazł coś dla siebie. Łukasz Capar
W Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku zorganizowano targi edukacyjne dla maturzystów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z propozycjami uczelni wyższych, ale byli też kuszeni ofertą służb mundurowych.

Do hali sportowej przy słupskim „Mechaniku” zawitało w czwartek (22.02) kilkudziesięciu wystawców. Jak co roku, na targach edukacyjnych Edu Day, uczelnie wyższe i szkoły policealne z całego Pomorza, ale nie tylko, swoją ofertę edukacyjną przedstawiali maturzystom – uczniom szkół ponadpodstawowych z regionu, którzy coraz poważniej zaczynają myśleć o swojej przyszłości i wyborze ścieżki zawodowej.

Młodzież mogła przebierać w propozycjach, bo w Słupsku gościli przedstawiciele m.in. Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuki w Szczecinie, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego czy Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawców było jednak znacznie więcej. Przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zachęcali młodzież do podjęcia studiów na kierunkach medycznych:

- PUM to uczelnia z tradycjami. Powstała w 1948 roku w reprezentacyjnym miejscu Szczecina. Od początku uczelnia bazowała na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a z biegiem czasu doszły inne kierunki, takie jak pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, czy ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim sektora offshore – to kierunek na czasie, bo po nim jest dużo możliwości zawodowych. Uczelnia się rozbudowuje, jesteśmy w trakcie dużej inwestycji – powstaje kompleks badawczo-dydaktyczny przy szpitalu uniwersyteckim. Cały czas nasza baza wzbogacana jest o nowe obiekty – powiedział w rozmowie z „Głosem” Filip Kurzawa z PUM-u.

Zainteresowanie młodzieży wzbudzało również stoisko Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Wielu uczniów planuje po ukończeniu szkoły średniej zostać w mieście, dlatego UP to ich pierwszy wybór.

- Chcemy zachęcić naszą młodzież kierunkami, których jest naprawdę bardzo wiele. Jest różnorodność – mamy kierunki humanistyczne, ścisłe, językowe, medyczne. Ostatnio otworzyło się u nas prawo, które prężnie działa. Mamy nową salę prawniczą, rozwijamy się. Planujemy też otworzyć nowe kierunki, przykładowo psychologię, która jest teraz bardzo popularna. Duże zainteresowanie jest pielęgniarstwem - to studia na wysokim poziomie, współpracujemy z naszym słupskim szpitalem. Mamy wielu chętnych na studia – przyznaje Wiktoria Siemkowicz z UP.

Coś dla siebie znaleźli również ci, którzy planują karierę w mundurze. Swoją ofertę prezentowały wojskowe uczelnie z całego Pomorza.

- Przyjechaliśmy z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, żeby zachęcić młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim, by realizowali się nie tylko w sferze indywidualnej, ale także w sferze społecznej. Oferujemy jeden z najlepszych poziomów nauczania wojskowego, przygotowujemy przez pięć lat do uzyskania tytułu magistra czy magistra inżyniera i do uzyskania zaszczytnego tytułu podporucznika Wojska Polskiego. W naszej ofercie są też studia cywilne, w szczególności teraz popularne stosunki międzynarodowe i pedagogika – wymienia podchorąży Jakub Jura z AMW.

Uczniowie nie mają jeszcze skonkretyzowanych planów – jak mówią, ich decyzje o wyborze dalszej ścieżki kształcenia zależeć będą od wyników matury. Niektórzy jednak już teraz intensywnie myślą o studiach na konkretnych kierunkach.

- Po szkole na sto procent studia, zobaczymy jak pójdzie matura. Bardzo mnie zainteresowała oferta PUM-u. Mają bardzo fajne kierunki, nie ma wielkich wymogów, co do rozszerzeń maturalnych. Na Uniwersytecie Pomorskim też są ciekawe kierunki, ale nie ma jeszcze informacji od kiedy otwiera się kierunek psychologiczny, a on interesuje mnie najbardziej – mówi Martyna z „Rolniczaka”.

- Każde stoisko jest ciekawe, w zależności od tego, co kto lubi. Myślę o studiach wojskowych, najbardziej się tym interesuję – twierdzi Seweryn z „Mechanika”.

Niektórzy maturzyści po ukończeniu szkoły planują od razu przywdziać mundur. Do takiej decyzji zachęcali ich przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku, ale też policja. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Słupsku kusili uczniów wysokimi zarobkami oraz wizją interesującej i dynamicznej pracy.

- Oferta służby w policji jest bardzo atrakcyjna dla ludzi młodych, którzy nie osiągnęli jeszcze 26. roku życia z uwagi na podatki, których nie muszą płacić. Taka pensja na początek dla młodego policjanta to około 5 tys. złotych na rękę. Na marzec są zaplanowane kolejne podwyżki, ta pensja może znacząco wzrosnąć. Dodatkowo, służba w policji daje ogromną satysfakcję – to służba, a nie praca - to dbanie o bezpieczeństwo, pomaganie. Każdy dzień w policji jest inny, nie ma monotonii. Zachęcamy młodzież do służby, informujemy jak wygląda proces rekrutacji. Zainteresowanie jest bardzo duże – opowiada mł. asp. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza