Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści ze słupskich szkół szykują się na studniówki. Czy epidemia na to pozwoli?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Niektóre słupskie studniówki odbyły się jesienią 2021 roku.
Niektóre słupskie studniówki odbyły się jesienią 2021 roku. Krzysztof Piotrkowski/Łukasz Capar
Pierwsza fala studniówek - w tym roku szkolnym wyjątkowo - odbyła się w październiku, z obawy przed restrykcjami związanymi z pandemią. Jednak część uczniów słupskich szkół dopiero szykuje się do imprez. Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia nie zabraniają organizacji studniówek, jednak zalecają stosowanie się do pewnych zaleceń.

Zeszłoroczni maturzyści zostali pokrzywdzeni, ponieważ ze względu na pandemię i wprowadzone restrykcje, studniówki się nie odbyły. Część szkół zastąpiła ja balami maturalnymi, które odbyły się w maju. W tym roku, chcąc uniknąć tej sytuacji, szkoły - a ściślej mówią rodzice, którzy jako Rada Rodziców są organizatorami balu - już we wrześniu przystąpili do organizacji imprez. Dlatego pierwszy raz w historii tradycyjne studniówki odbyły się na sto dni przed maturą, a na 200, czy też jeszcze wcześniej.

W październiku bawili się już uczniowie I LO w Słupsku, Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych, Zespołu Szkół Elektryk, IV LO oraz V LO.

- Chcieliśmy uniknąć sytuacji z zeszłego roku, kiedy ze względu na pandemie i obostrzenia z nią związane, organizacja studniówki nie była możliwa. Dlatego Rada Rodziców w porozumieniu z nami i uczniami uzgodniła, aby bal zrobić w październiku. To był dobry pomysł, ponieważ zachorowań wówczas było stosunkowo mało i z zachowaniem odpowiednich zaleceń, nasi uczniowie mogli się bezpiecznie bawić - mówi Wioleta Kurtiak, dyrektor V LO w Słupsku.

Studniówka I LO w Słupsku. Maturzyści bawili się w Aureusie

Studniówka I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Maturzyści...

Ze względu na zachorowania na COVID-19 dzień przed studniówką imprezę odwołano dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Na szczęście udało się ją przełożyć na kilka tygodni później i maturzyści bawili się 26 listopada w ośrodku Pomorze.

Jednak część szkół postanowiła zorganizować studniówkę tradycyjnie - na sto dni przed maturą. Teraz trwają gorące przygotowania, a w zasadzie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik.

Już 22 stycznia w nowym obiekcie Stara Pralnia w Słupsku bawić się będą maturzyści z II LO w Słupsku.

- Sytuacja z pandemią jest dynamiczna i cały czas ja obserwujemy. Mamy jednak nadzieję, że studniówka odbędzie się planowo, oczywiście z zachowaniem wytycznych. Zachowanie zaleceń MEN i Ministerstwa Zdrowia w zasadzie leży po stronie organizatora, czy też lokalu, w którym impreza jest organizowana. Zaleciliśmy jedynie, aby zgodnie z wytycznymi uczniowie z jednej klasy siedzieli przy jednym stole - mówi Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku.

W Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku bal studniówkowy planowany jest na piątek, 28 stycznia 2022r.

- Organizacja balu będzie realizowana zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Bal będzie odbywał się poza szkołą – w lokalu gastronomicznym, będziemy więc stosowali zasady m.in. ograniczenia ilości osób niezaszczepionych uczestniczących w balu oraz innych narzuconych przez właścicieli lokalu. Bal studniówkowy planowany jest w sali bankietowej „Stara Pralnia” w Słupsku - mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektor ZSA w Słupsku.

Dzień później, 29 stycznia - w Młynie Słupskim - bawić się będą uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku.

Studniówka Zespołu Szkół "Elektryk" w Słupsku. Zobacz, jak bawili się maturzyści

Studniówka uczniów Zespołu Szkół "Elektryk" w Słupsku. Zobac...

- Rok temu musieliśmy zrezygnować ze studniówki ze względu na sytuację w kraju związana z pandemią,, jednak w tym roku nie możemy uczniom odmówić tej tak ważnej dla nich uroczystości. Studniówka odbędzie z zachowaniem zaleceń, które mówią, że w imprezie może wziąć udział 30% osób, nie licząc zaszczepionych. Z rozeznania wychowawców wynika, ze zdecydowana większość jest zaszczepiona - mówi Renata Draszanowska, dyrektor słupskiego "ekonomika". - W sumie bawić się około 150 osób, w tym nauczyciele, uczniowie i osoby towarzyszące.

Z kolei 11 lutego w Feliksie bawić się będą maturzyści Zespołu Szkół Technicznych, tzw. "drzewniaka".

- Dla młodego człowieka potrzeba życia towarzyskiego jest ogromna i równie ważna jak nauka, dlatego oczywiście studniówka się odbędzie. Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas bardzo ważne, więc obserwujemy sytuację z pandemią i jeśli cokolwiek się wydarzy, będziemy reagować - mówi Grażyna Zienkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Zalecenia MEN i Ministerstwa Zdrowia

21 grudnia MEN w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz GiS-em, wydało wytyczne organizacji studniówek. W dokumencie napisano m.in.:

"Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona."

Za studniówki i bale maturalne mają odpowiadać organizatorzy, czyli: dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy i rodzice. Będą musieli przestrzegać i egzekwować od uczestników reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej.

"Należy podkreślić, że Wytyczne w czasie pandemii COVID-19 wynikają z aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a więc dotyczą zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych dzieci, uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół" - czytamy w dokumencie.

Zaleca się, by:

  • - przy stolikach zasiadali uczniowie jednej klasy
  • - została zwiększona częstotliwość czyszczenia powierzchni dotykowych - klamek, poręczy, uchwytów oraz miejsc wspólnie użytkowych - toalet i podłóg
  • - zwiększyć częstotliwość wietrzenia pomieszczeń, w których będą przebywać uczniowie

Miejsca, gdzie będą odbywać się imprezy (restauracje, lokale, remizy, inne sale) muszą stosować się do nowych zaleceń oraz na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Główny Inspektoriat Sanitarny. Lokale muszą być w posiadaniu informacji o konkretnej liczbie uczestników, a personel obsługujący studniówkę zakrywać usta i noc za pomocą maseczki i realizować usługę gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi

"Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) – o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) – jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości" - czytamy w nowych wytycznych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza