MBA - nowy kierunek studiów podyplomowych na Akademii Pomorskiej w Słupsku

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Master of Business Administration (MBA) - nowy kierunek studiów podyplomowych na Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Master of Business Administration (MBA) - nowy kierunek studiów podyplomowych na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Łukasz Capar
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Master of Business Administration (MBA) to nowość na słupskiej uczelni. Studia te są przeznaczone dla członków kadry managerskiej oraz dla osób, które karierę managera zamierzają dopiero rozpocząć. Nauka na tym kierunku będzie trwała trzy semestry.

Dla Akademii Pomorskiej przygotowanie tego kierunku studiów podyplomowych jest projektem wieloletnim, do którego otwarcia uczelnia przymierzała się od dawna. Wartym dodania jest fakt, że AP jest pierwszą publiczną uczelnią na Pomorzu Środkowym, która kierunek Master of Business Administration uruchomiła. Studia MBA mają być studiami innowacyjnymi, otwartymi dla studentów oraz bazować mają na andragogicznym modelu nauczania, co oznacza, że studenci będą mieli wpływ na to, o czym będą się uczyć i w jaki sposób.

- Kolejną innowacją jest to, że nowy kierunek będzie prowadzony na dwóch poziomach: operacyjnym i strategicznym. Pierwszy z nich skierowany jest dla kadry kierowniczej średniego szczebla oraz osób, które chcą stanowiska kierownicze obejmować. Drugi natomiast jest przeznaczony dla managerów najwyższego szczebla w instytucjach, w których pracują – wyjaśnia dr hab. Andrzej Urbanek, prorektor ds. kształcenia na Akademii Pomorskiej.

Studia zostały przygotowane w konwencji modułowej, które to z kolei podzielone są na dwie części. Pierwsza część trwać będzie dwa semestry i składać się będzie z następujących modułów: Zarządzanie, Human Resources, Rachunkowość i finanse, Prawo oraz Projekty.

- Dodatkowym modułem będą warsztaty, które pozwolą nabyć umiejętności niezbędne w pracy nowoczesnego managera. Studenci będą mieli prawo wyboru konkretnych warsztatów. Na dzień dzisiejszy proponujemy m.in. warsztaty z zakresu zarządzania czasem, przeciwdziałania sytuacjom stresowym lub warsztaty z wystąpień publicznych, które przecież są tak ważne w karierze managerów – mówi Urbanek.

Na trzecim semestrze przyszli absolwenci nowego kierunku będą mogli wybrać moduł kształcenia.

- Na poziomie strategicznym będzie pięć modułów do wyboru: Zarządzanie w przedsiębiorstwie – skierowany on będzie do tych osób, które pracują w typowych instytucjach biznesowych. Kolejnymi modułami będą: Zarządzanie w administracji publicznej, Zarządzanie w ochronie zdrowia oraz w naszej opinii ważny moduł jakim będzie Zarządzanie bezpieczeństwem i wreszcie Zarządzanie w oświacie i kulturze – wylicza prorektor.

Dodatkowo na poziomie strategicznym do wyboru będą moduły Business English, Procesy decyzyjne, Lean Management oraz Radzenie sobie ze stresem.

Prorektor podkreśla również, że studia MBA spełniają kryteria wykształcenia do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa i spółek tworzonych zgodnie z prawem handlowym. Dodaje też, że nowy kierunek jest dla osób, które nie tylko chcą zdobyć dyplom, ale przede wszystkim kompetencje i kwalifikacje. Co więcej, zajęcia nie będą prowadzone wyłącznie przez kadrę AP, ale również przez ludzi biznesu, którzy podzielą się swoją wiedzą zdobytą w sposób praktyczny. Same studia z kolei nie zakończą się pisaniem typowej pracy dyplomowej. Zamiast tego studenci będą przygotowywać projekt biznesowy tam, gdzie planują swoje zatrudnienie.

Ilu studentów musi się zgłosić, aby otworzyć kierunek?

Aby nowy kierunek mógł zostać otwarty władze uczelni informują, że potrzebnych będzie przynajmniej 15 chętnych studentów.

- Należy jednak pamiętać, że formuła studiów jest otwarta, czyli nabór na nie jest ciągły. Będziemy uruchamiali kolejne edycje studiów, w zależności od tego, ilu chętnych się zgłosi, a zgłaszać się mogą przez cały rok, bo nie ogranicza nas termin 1 października, czyli rozpoczęcie roku akademickiego. W związku z tym pierwszą rekrutację na ten kierunek chcemy przedłużyć do końca wspomnianego miesiąca. Jest to nowy kierunek kształcenia, więc jasnym jest, że potrzeba czasu, aby odpowiednio go rozpropagować, głównie wśród firm. Planujemy zatem, że pierwsza edycja studiów ruszy od 1 listopada, a jeżeli chętni będą nadal napływać, to kolejna zostanie uruchomiona w marcu przyszłego roku – mówi prorektor.

Dyplom ukończenia studiów MBA zwiększyć ma konkurencyjność ich absolwenta na rynku pracy, kiedy starać się będzie o pozyskanie stanowiska kierowniczego, a przed wszystkim otwiera przed nim możliwość zasiadania w radach nadzorczych spółek.

Opłaty za studia na nowym kierunku wyglądają następująco. Wpisowe wynosi 200 złotych, cena studiów na poziomie operacyjnym to 15 000 złotych, a na strategicznym 18 000 złotych.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
" warsztaty z zakresu zarządzania czasem, przeciwdziałania sytuacjom stresowym lub warsztaty z wystąpień publicznych" - a gdzie warsztaty

z wyciskania kieszeni i wciskania ciemnoty?
Dodaj ogłoszenie