Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meble ze Słupska na jachty

Tekst: Marcin Prusak Zdjęcie: Kamil Nagórek
Słupszczanin Andrzej Wolański produkuje meble na luksusowe jachty.
Słupszczanin Andrzej Wolański produkuje meble na luksusowe jachty.
Właściciele luksusowych jachtów pływających w USA, Francji i Australii cieszą się z pięknych mebli montowanych w ich jednostkach.

Nie wiedzą, że meble wytwarza stolarz ze Słupska.[/b]

W warsztacie stolarskim Andrzeja Wolańskiego powstały meble na sześć komfortowych jachtów morskich.

Słupszczanin produkuje meble na zamówienie firmy HTEP – przedsiębiorstwa z francuskim kapitałem produkującego w gdańskiej stoczni katamarany. Jachty wykonywane są na specjalne zamówienie klientów i sprzedawane wyłącznie na eksport. Klient sam określa, jakie ma być wyposażenie jednostki, nawet w najdrobniejszych szczegółach. Dotyczy to nie tylko danych technicznych, ale także koloru mebli i rodzaju drewna, z jakiego są one wykonane. Produkcja na zamówienie oznacza, że ceny produkowanych tam jachtów są bardzo wysokie, wahają się od miliona euro za mniejszą jednostkę w wersji podstawowej do nawet 3,5 miliona euro za jacht z luksusowym wyposażeniem.

Jak doszło do tego, że meble do tak komfortowych jednostek pływających buduje słupszczanin?

– Stocznia ogłosiła, że szuka wykonawców mebli – mówi Andrzej Wolański, właściciel firmy stolarskiej Perfekt. – Zgłosiłem chęć wykonywania takich prac. Przedstawiłem próbki swoich dokonań, sprawdziłem się i mnie zaakceptowano.

Najwięcej zamówień na meble jachtowe firma Wolańskiego dostaje od wczesnej wiosny do lipca. To wówczas żeglarze przygotowują się do sezonu i zainteresowani są kupnem nowych jednostek. Wysoka cena produkowanych w Gdańsku jachtów oznacza również wysokie wymagania klientów.

– Wszystkie prace przy meblach wykonuje się ręcznie – tłumaczy Wolański. – Kabiny jachtów mają ograniczoną powierzchnię i dlatego wykonawca musi zaprojektować meble w taki sposób, aby były one jak najbardziej funkcjonalne. Zabudować trzeba wiele nisz. Wszystkie meble muszą być przymocowane do podłoża, aby w czasie kołysania jachtem nie przesunęły się i nie zraniły kogoś z załogi. Ponadto jest wiele nisz i elementów o nietypowych kształtach, na przykład elipsy i łuki, które trzeba mądrze zagospodarować.

Nad meblami do jednego jachtu słupszczanin pracował przez dwa miesiące. Praca jest żmudna i czasochłonna, ale daje satysfakcję finansową. – Meble na jachty są trzy razy droższe od zwykłych mebli wykonywanych do domu – mówi Wolański.

Doświadczenie zdobyte przy produkcji mebli na luksusowe jachty słupszczanin chce wykorzystać przy produkcji wyposażenia na zwykłe jachty, dostępne na kieszeń średnio majętnych Polaków.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza