Uczniowie klasy trzeciej w zawodzie lakiernik z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku na targach Retro Moto Show zdobyli wyróżnienie za odrestaurowanie starego motoroweru.

Wszystko zaczęło się kilka lat wcześniej, kiedy Marcelina Justek, nauczycielka przedmiotu lakiernictwo w ZSMiL, kilka lat temu nawiązała kontakt z Akademią Renowacji. To projekt pasjonatów motoryzacji z Wielkopolski. Motywem przewodnim tego przedsięwzięcia jest renowacja zabytkowych pojazdów, głównie samochodów i motocykli, ale również ciągników rolniczych i pojazdów militarnych. Ponadto celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy z zakresu techniki motoryzacyjnej pośród młodzieży szkolnej, a także ochronę zabytków techniki.

Po rozmowach z przedstawicielami akademii pani Marcelina przekonała się, że jej działalność można również wykorzystać w programie edukacyjnym. Z jednej strony specjaliści z tego projektu mogą przekazać fachową wiedzę uczniom, a z drugiej, młodzież może mieć kontakt z zabytkowymi pojazdami, poznać ich konstrukcję.
Adam Niedźwiecki, jeden z pomysłodawców Akademii Renowacji, podkreśla, że akademia chce wspierać szkoły zawodowe i współuczestniczyć z pracodawcami w kształceniu młodych ludzi, aby dostosować ich umiejętności pod wymagania rynku pracy.

Wiosną tego roku Marcelinie Justek udało się namówić przedstawicieli Akademii Renowacji, aby przywieźli do Słupska stary motorower, za którego odrestaurowanie wezmą się uczniowie mechanika. Adam Niedźwiecki przywiózł Pegaza Automatic Lux polskiej produkcji. To motorower, który na początku lat 70. XX wieku rozpoczęła produkować fabryka Romet w Bydgoszczy. Jak na tamte czasy był to dość nowoczesny pojazd. Model, który przywieziono do mechanika był wyposażony w półautomatyczną skrzynię biegów.

W ZSMiL w Słupsku renowacją zabytkowego motoroweru zajęli się uczniowie klasy III zasadniczej szkoły zawodowej, w której kształcą się przyszli lakiernicy. Pracę wykonywali w ramach praktyk zawodowych. Jednak kiedy trzeba było, poświęcali swój czas także w dni wolne od nauki. - Uczniowie naprawdę się zaangażowali i po prostu im się chciało. I za to ich podziwiam - podkreśla Barbara Zakrzewska, dyrektor ZSMiL.

Dużą pomoc uzyskali od autoryzowanego serwisu Toyoty w Słupsku, w którym rama i inne części do lakierowania zostały poddane piaskowaniu, a potem udostępniono im kabinę lakierniczą, aby konstrukcję motoroweru polakierować. Natomiast materiały lakiernicze dostarczyła firma Novol.

Nie obyło się bez problemów. - To jest jednak już stary pojazd i czasem mieliśmy problemy z dopasowaniem części mechanicznych, ale udało się wszystko pokonać - mówią uczniowie.

W październiku pojazd był polakierowany, złożony i gotowy do zaprezentowania na targach Retro Moto Show. To największa branżowa impreza wystawiennicza w Polsce. Motorower Pegaz odrestaurowany w słupskim mechaniku zdobił stoisko Akademii Renowacji. Solidność i dokładność pracy wykonanej przez uczniów została doceniona. Jury przyznało im wyróżnienie.

Uczniowie cieszą się z dyplomu, ale, jak mówią, dużą satysfakcję sprawiła im praca przy renowacji pojazdu.