Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mechanik-operator maszyn i urządzeń rolniczych, to nowy kierunek w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Rolniczak w mechaniku. Nowa klasa w branżowej szkole. Patronem Cemarol
Rolniczak w mechaniku. Nowa klasa w branżowej szkole. Patronem Cemarol GP24
Mechanik-operator maszyn i urządzeń rolniczych, to nowy kierunek w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. W piątek patronem klasy został Cemarol z Kobylnicy.

Poszerza się rzesza specjalistów, którzy opuszczają mury szkoły przy ul. Niedziałkowskiego. Od września ZSMiL będzie kształcić przyszłych mechaników i operatorów maszyn rolniczych. Klasa ma liczyć 11 osób, a jej patronem właśnie została spółka Cemarol z Kobylnicy. Firma zajmuje się kompleksowym zaopatrywaniem rynku rolnego oraz sektora komunalnego i leśnego w ciągniki, maszyny, urządzenia i materiały eksploatacyjne.

- Nasze rozmowy na temat utworzenia klasy o tym profilu rozpoczęły się około trzech lat temu - przyznaje Stanisław Popiel, prezes Cemarolu. - Dzięki determinacji pani dyrektor udało się to dopiąć plany do końca. Szkoła na pewno zapewni bardzo dobre przygotowanie, natomiast u nas uczniowie poznają pełny zakres wiedzy praktycznej od przygotowania maszyn po ich naprawy.

Uczniowie mogą liczyć na więcej. Zgodnie z deklaracjami patron klasy sfinansuje trójce najlepszych koszt kursu prawa jazdy. Zainteresowani karierą w tej branży będą też wyjeżdżać na targi, w tym te zagraniczne. Warto się starać, tym bardziej że na starcie pensja w tym zawodzie to 3500 zł netto, a w sezonie i w przypadku operatorów kombajnów może dochodzić do 15 tys. zł miesięcznie. To na co zwracano uwagę, to fakt, że branża staje się mocno specjalistyczna. Maszyny rolnicze to dziś elektronika, skomplikowane urządzenia hydrauliczne i nawigacja satelitarna. O ile jeszcze 30 lat temu 500 hektarowe gospodarstwo rolne obsługiwało nawet 40 traktorzystów, to dziś robią to zaledwie trzy maszyny. Jest więc to branża niszowa, ale z dużym zapotrzebowaniem na fachowców.

- Współpraca z partnerem na pewno pozwoli nam kształcić na wysokim poziomie młodych ludzi - zaznacza Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych. - W końcu zadaniem szkoły zawodowej jest kształcenie na potrzeby rynku pracy. Mamy dobrą sytuację, bo jesteśmy wspierani przez miasto i udało nam się pozyskać nauczycieli przedmiotów zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza