Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżerowie zjadają... własne zęby

opr. jsz
Rzadziej chorują, uprawiają sporty, lepiej się odżywiają, dbają o wygląd zewnętrzny, linię i kondycję. Coraz częściej odwiedzają kosmetyczki i stomatologa, choć żyją w ciągłym biegu. Menedżerowie. Okazy zdrowia? Otóż nie. Z jednym sobie nie radzą. Zjada ich stres. I to dosłownie.

Stres, nie bez przyczyny zwany "zabójcą XXI wieku", jest chorobą zawodową menedżerów średniego i wyższego szczebla. To naturalna, mobilizująca do działania reakcja organizmu w sytuacji trudnej, która jednorazowo ma za zadanie ułatwić znalezienie z niej wyjścia. Jeśli jednak problemów do rozwiązania, konfliktów, frustracji piętrzy się cała masa, pozytywna z natury reakcja może wyrządzić niemałe szkody.

Organizm poddaje się, a napięcie jakie stresowi towarzyszy, może wywołać szereg dolegliwości, jak np. obniżenie odporności, choroby układu krążenia, zaburzenie trawienia i metabolizmu, alergie, nerwice, itp.

- Z wywiadów, jakie przeprowadzamy z menedżerami, którzy trafiają do naszych gabinetów, wynika, że pacjenci ci doskonale zdają sobie sprawę z wpływu długotrwałego stresu na organizm. Zresztą zmiana diety, badania kardiologiczne czy uprawianie sportu wynikają u nich właśnie z dbałości o zdrowie" wyjaśnia lekarz stomatolog Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident.
-Jednak niemal 70% z nich nie zdaje sobie sprawy, że stresu zupełnie nie opanowało, i że stres dosłownie odciska swoje piętno na ich zębach. Bo cierpią na bruksizm.

Mówiąc najogólniej bruksizm to mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami, będące najczęściej skutkiem stresu lub efektem zaburzeń snu. Osoba cierpiąca na bruksizm zaciska zęby z siłą nawet 10 razy większą niż normalnie. Nic dziwnego, że w efekcie choroba doprowadza do nadmiernego ścierania zębów, uszkodzeń zgryzu, dziąseł i kości, a przede wszystkim do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i napięcia mięśniowego.

Bruksizm bezpośrednio wpływa na stan zębów, jednak pośrednio może być przyczyną uporczywych bólów głowy, karku i pleców, zaburzeń słuchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza