Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastecki herb nielegalny, ale zastrzeżony i chroniony

Andrzej Gurba
Krzysztof Kuc, komendant miasteckiej straży miejskiej, nie zamierza zrywać herbowej naszywki z munduru.
Krzysztof Kuc, komendant miasteckiej straży miejskiej, nie zamierza zrywać herbowej naszywki z munduru. Andrzej Gurba
Okazuje się, że miastecki herb jest nielegalny. Urzędnicy wiedzą o tym, ale nie zamierzają przestać się nim posługiwać. I rozpoczęli starania o jego zatwierdzenie.

- Herb Miastka nie ma akceptacji komisji heraldycznej, czyli jest nielegalny - ujawnia radny Tomasz Borowski.

Dodaje, że kilka lat temu urząd zastrzegł prawa do rozpowszechniania jego wizerunku. - Zrobił to bezprawnie. Nie można czegoś zastrzegać i chronić, czego tak naprawdę nie ma - dowodzi Borowski.

- Bez przesady - komentuje Roman Ramion, burmistrz Miastka, przyznając jednak, że zatwierdzenia heraldycznego nie ma. Przy tym jasno stawia sprawę. - Nie będziemy wycinali herbu z pism urzędowych. Nie wyrzucimy materiałów promocyjnych z jego wizerunkiem do kosza. Nie schowamy flag do szafy - ironizuje Ramion.

Burmistrz podkreśla, że miastecki herb jest historyczny. Rada Miejska zatwierdziła go wiele lat temu. - Herbowi przysługuje ochrona należna symbolom gminy. I stąd jego wykorzystanie nie może być dowolne. Nie pobieraliśmy jednak żadnych opłat za to - informuje Ramion.

Jan Gajo, sekretarz ratusza, informuje, że gmina już w 2000 roku wystąpiła do komisji heraldycznej o zaopiniowanie herbu.

- Odpowiedzi nie ma, czyli nie przyszła. Później o tym zapomniano. Nie pracowałem wtedy w urzędzie. Nie będę więc bić się w piersi - oświadcza Gajo. Dodaje, że "afera" wybuchła, bo komisja rady, która pracuje nad statutem gminy, chce, aby gminne symbole znalazły w nim stosowny zapis.

- Wystąpiliśmy już z odpowiednim wnioskiem do komisji heraldycznej - oznajmia Konrad Remelski, naczelnik wydziału promocji miasteckiego ratusza.

Co stanie się, jeśli komisja odrzuci historyczny herb?

- Wtedy będziemy się martwić - odpowiada Ramion.
Herbowa procedura
Komisja heraldyczna to organ opiniodawczy właściwego ministra do spraw administracji. Przepisy nakładają na samorządy obowiązek uzyskania pozytywnej opinii w sprawie herbów. Procedura powinna być taka, że samorząd opracowuje projekt herbu, przesyła go do zaopiniowania i po zgodzie radni uchwałą ustanawiają herb. Dopiero wtedy staje się on oficjalnym symbolem gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza