Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastecki ratusz ogranicza przebudowę ulicy Chrobrego. Część drzew ma pozostać

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Ulica Chrobrego w Miastku
Ulica Chrobrego w Miastku Andrzej Gurba
Badania przyrodnicze lip przy ulicy Chrobrego w Miastku wykonane na zlecenie miasteckiego ratusza potwierdziły występowanie chronionych (w tym ściśle) porostów. Urząd nie ma wyjścia i zmienia nieco projekt przebudowy drogi, aby część drzew z porostami pozostawić (wszystkich zachować się nie da). Taki wniosek poszedł do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Po pierwsze, 80-letnie drzewa generalnie nie są w najlepszej kondycji. Głównym problemem jest to, że rosną one w wąskim pasie zieleni, otoczonym chodnikiem i jezdnią i nie mają możliwości prawidłowo budować korzeni (i z korzeniami jest największy zdrowotny problem – m.in. próchnica, uszkodzenia). Na 13 drzewach znajdują się gniazda otwarte należące najprawdopodobniej do sierpówki. Są też dziuple (11), z których mogą korzystać sikorki i szpaki.

Autor opracowania nie potwierdził występowania ściśle chronionej pachnicy dębowej (to chrząszcz), który chętnie zasiedla zmurszałe pnie lip.

Za to potwierdzono występowanie aż 23 gatunków porostów, w tym 4 gatunków chronionych (złociszek jaskrawy – ścisła ochrona i gatunek krytycznie zagrożony, przylepnik złotawy – częściowa ochrona, wabnica kielichowata – częściowa ochrony i gatunek wymierający), pustułka rurkowata – częściowa ochrona i gatunek zagrożony).

Autor opracowania stwierdził, że wycinka większości drzew może doprowadzić do całkowitego wyginięcia chronionych porostów na tym obszarze. – Należy bardzo rozważnie podjąć decyzję o konieczności wycinki poszczególnych drzew. Najprawdopodobniej istnieje możliwość zachowania pewnej liczby forofitów szczególnie wartościowych, zasiedlonych przez gatunki chronione czy też posiadających najbogatszą biotę. Dodatkowo należy zadbać, aby w miejsce wyciętych drzew posadzić nowe, które w przyszłości staną się siedliskiem dla porostów – czytamy w opracowaniu.

Autor opracowania zaproponował kilka wariantów postępowania (rezygnacja z inwestycji, wycięcie wszystkich drzew po zgodzie RDOŚ oraz realizację inwestycji w zmienionym zakresie – pozostawienie 20 drzew z porostami).

Ratusz wybrał już wariant ze zmianą. To oznacza rezygnację z budowy zatoczek autobusowych, rezygnację z części zaprojektowanych miejsc parkingowych, inne poprowadzenie ciągów pieszo-jezdnych.

- Wystąpiliśmy z odpowiednim wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Zmiany w zakresie inwestycji pozwoliby zachować część cennych przyrodniczo drzew. Nie wszystkie uda się zachować, bo wtedy nie byłaby w ogóle możliwa przebudowa jezdni – mówi Kazimierz Kozieł, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Miastku.
Na razie wykonawca nie wykonuje żadnych prac. Termin zakończenia inwestycji, na którą gmina Miastko otrzymała wsparcie, mija we wrześniu 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza