Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastecki ratusz „skarży” kuratora do ministra edukacji. Chodzi o szkoły w Piaszczynie i Słosinku

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Protest przeciwko okrojeniu szkół (luty 2020 r.)
Protest przeciwko okrojeniu szkół (luty 2020 r.) Andrzej Gurba
Pomorski kurator oświaty ponownie negatywnie zaopiniował przekształcenie szkół w Piaszczynie i Słosinku w placówki z klasami I-III (plus oddziały przedszkolne). Burmistrz Miastka ponownie zapowiada zażalenie do ministra edukacji. Ma zostać wysłane dzisiaj (04.01.2022 r.).

Przypomnijmy. Na wniosek burmistrza miasteccy radni podjęli uchwałę o zamiarze przekształcenia szkół w Piaszczynie i Słosinku w placówki z klasami I-III (plus oddziały przedszkolne). W tych dwóch miejscowościach faktycznie działają szkoły z klasami I-VI (to stan przejściowy, bo szkoły docelowo powinny mieć strukturę z klasami 1-8 albo 1-3).

Pierwszą taką uchwałę radni podjęli w styczniu 2020 r. Negatywnie zaopiniował ją kurator oświaty, a później – po zażaleniu gminy Miastko – minister edukacji. Miastecki ratusz wygrał jednak sprawę w sądzie administracyjnym. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że kurator oświaty przekroczył swoje prawne umocowanie wkraczając bezpodstawnie w autonomię gminy w tej sprawie. Sąd potwierdził stanowisko gminy – mówiła nam wtedy Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka.
Po tym wyroku sądowym, Rada Miejska w Miastku dokonała zmiany w swojej uchwale o zamiarze przekształcenia szkół, wprowadzając termin – 31.08.2022 r. (był 31.08. 2021 r.). I właśnie zmienioną uchwałę (termin) negatywnie zaopiniował teraz kurator oświaty.

Burmistrz Miastka nie rozumie decyzji kuratora

Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka, powiedziała nam, że nie rozumienie decyzji kuratora, szczególnie uwzględniając wcześniejszy wyrok sądu i zapowiedziała złożenie zażalenia do ministra edukacji. Ma zostać wysłane dzisiaj (04.01.2022 r.)

Przypomnijmy, że głównymi argumentami ratusza za zmianami są względy demograficzne i ekonomiczne. W szkole w Słosinku wszystkich uczniów i przedszkolaków jest około 50 (w tym klasy IV- 6, V – 5, VI - 6). W szkole w Piaszczynie też jest ich około 50 (w tym klasy IV – 5, klasy V- 6, klasy VI – 5). Ratusz podkreśla także, że zmiany mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych. W obu placówkach zajęcia są częściowo łączone, szkoły nie mają sal gimnastycznych. Uczniowie z klas IV-VI mieliby trafić do SP nr 3 w Miastku.

Protest rodziców

Przeciwko zmianom protestują rodzice uczniów z Piaszczyny i Słosinka, jak i szkolna kadra. Podkreślają, że uczniów może być więcej (klasy siódme i ósmy, których teraz nie ma), że placówki są dobrze wyposażone i z dobrą kadrą. Wskazują też na niedogodności związane z koniecznością dojazdów.

Na co zwraca uwagę kurator oświaty

Pomorski kurator oświaty w uzasadnieniu do negatywnej opinii z końca grudnia br. wskazał m.in., że np. do szkoły w Piaszczynie mogłoby uczęszczać 100 osób (68 uczniów, 32 przedszkolaków), ale część dzieci z tego obwodu korzysta z innych placówek. Podkreślił, że zarówno w Piaszczynie, jak i Słosinku, jest oferta zajęć pozalekcyjnych. Wskazał na uciążliwość dojazdów dzieci do Miastka (w przypadku gdyby dzieci miałyby się uczyć w SP nr 3 w Miastku). Kurator wskazał też, że niektóre zajęcia dodatkowe w SP nr 3 w Miastku kończą się w czasie, w którym nie ma już połączeń autobusowych w kierunku Piaszczyny i Słosinka. Kolejny element wskazany przez kuratora, to konieczność oczekiwania w SP nr 3 na zajęcia dodatkowe, nawet przez kilka godzin po zakończeniu zajęć obowiązkowych. Podniesiono także brak opieki w autobusach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza