Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto na podglądzie. Monitoring w Słupsku już działa

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Straż Miejska w Słupku ma oko na miasto. Sieć kamer monitoringu została wreszcie spięta w całość. W sumie to 135 kamer, które zawisły też w takich miejscach, które do tej pory nie były nadzorowane.

Obiektywy skierowano na ul. Hubalczyków, Bohaterów Westerplatte, ul. 11 Listopada i aleję 3 Maja. Rejestratory, które zawisły na słupach, znakach i pylonach śledzą też ruch na ul. Szczecińskiej i Banacha.

- Są to te miejsca, w których do tej pory kamer nie było - podkreśla Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. - W sumie kamer jest 135. Na nogi postawiliśmy monitoring w centrum miasta. Mówię o ulicy Wojska Polskiego, Sienkiewicza i ulicy Filmowej. Wszystko to działa od nowa i na nowym sprzęcie.

Straż na oku ma też krzyżówkę ulicę Andersa z Małcużyńskiego. Do tego trasy wylotowe z miasta i stadion przy ul. Zielonej. Również ulicę Bema, Tuwima, Kowalską i Grodzką.

Kamery zamontowano na stałe po cztery na słupie, co przekłada się na obraz 360 stopni. Zrezygnowano z kamer obrotowych, które były droższe w zakupie, bardziej awaryjne i mniej skuteczne.

Trwa głosowanie...

Czy nowy monitoring w Słupsku zwiększy bezpieczeństwo w mieście?

Podgląd ze wszystkich punktów trafia do centrum monitoringu w siedzibie straży. Obraz jest nadzorowany przez funkcjonariuszy godzinach ich pracy, czyli między godz. 6:30 a 22 od poniedziałku do piątku. W sezonie letnim ulegnie to zmianie wraz z wprowadzeniem weekendowych, nocnych patroli.

- Będziemy starali się zwiększyć etaty i doprowadzić do sytuacji, w której monitoring będzie nadzorowany przez siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę - zaznacza komendant Dyjas. - Oczywiście wiążę się to z pieniędzmi i ze zwiększeniem zatrudnienia.

Ratusz na obecny system monitoringu miejskiego wydał pół miliona złotych. W tej cenie mieści się instalacja kamer na nowych punktach, transmisja obrazu i serwis. Wszystko to między listopadem ubiegłego roku, a lipcem 2020 r. Fizycznie kamery należą do firmy, z którą miasto podpisało umowę na wykonanie usługi montażu i dostarczenie zarejestrowanego obrazu. Zakupiono też monitory, serwery i dyski, na których przez miesiąc przechowywane są nagrania. Dodatkowo kosztowne serwisowanie kamer jest zawarte w tym pakiecie. Wkrótce ogłoszony ma zostać nowych przetarg na transmisję i serwis. Tym razem umowa ma zostać podpisana na dłuższy okres i być może uwzględniać kolejną rozbudowę. Nadzór wizyjny miałby objąć docelowo Park Kultury i Wypoczynku oraz ulicę Andersa i Komorowskiego.

Zobacz także: Wypadek na ulicy Tuwima w Słupsku. Samochód osobowy uderzył w wóz strażacki.

Wypadek na ulicy Tuwima w Słupsku. Samochód osobowy uderzył ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza