Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca nieprzypadkowo. Data symbolizuje trzeci, dodatkowy chromosom w 21. parze, który mają osoby z zespołem Downa.
Te ważne z perspektywy osób z zespołem Downa, ich rodziców i opiekunów wydarzenie połączono z przywitaniem wiosny. Na szczęście pogoda dopisała i sprzyjała wspólnym rozmowom, śmiechom i świętowaniu. Nie zabrakło zatem atrakcji dla najmłodszych czy słodkiego poczęstunku. Najważniejsze jednak było to, by zwrócić uwagę słupszczan na to, że osoby z zespołem Downa też funkcjonują w naszym społeczeństwie.
- To symboliczne powitanie wiosny, ale też okazja, żeby wesprzeć osoby z zespołem Downa w tym dniu, wyróżnić ich i pokazać, że są takimi samymi osobami, jak my – mają swoje pasje, zainteresowania, swoich przyjaciół – powiedziała „Głosowi” Marta Boziarska, która wspierała Fundację „Przystań” w organizacji wydarzenia.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku. Od 2012 r. odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych – co roku, 21 marca. W ten dzień na całym świecie odbywają się imprezy i wydarzenia, których zadaniem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, jak i propagowanie praw osób z tą wadą genetyczną.
- 1 na 600 urodzeń to dziecko z zespołem Downa, więc wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak mało w naszym społeczeństwie – mówi pani Marta. - Jestem rodzicem osoby z zespołem Downa, moja córka ma już 21 lat – jest osobą pełną pasji, radości, lubi teatr, lubi taniec. Dziś jest okazja, żeby to podkreślać.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?