Miasto nabrało dziś kolorów. W Słupsku obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Miasto nabrało dziś kolorów. W Słupsku obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa
Miasto nabrało dziś kolorów. W Słupsku obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa Łukasz Capar
Jak witać wiosnę, to na wesoło – dziś (21.03) skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Sienkiewicza wypełniło się uśmiechami – zadbała o to Fundacja „Przystań”, która zorganizowała w tym miejscu obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca nieprzypadkowo. Data symbolizuje trzeci, dodatkowy chromosom w 21. parze, który mają osoby z zespołem Downa.

Te ważne z perspektywy osób z zespołem Downa, ich rodziców i opiekunów wydarzenie połączono z przywitaniem wiosny. Na szczęście pogoda dopisała i sprzyjała wspólnym rozmowom, śmiechom i świętowaniu. Nie zabrakło zatem atrakcji dla najmłodszych czy słodkiego poczęstunku. Najważniejsze jednak było to, by zwrócić uwagę słupszczan na to, że osoby z zespołem Downa też funkcjonują w naszym społeczeństwie.

- To symboliczne powitanie wiosny, ale też okazja, żeby wesprzeć osoby z zespołem Downa w tym dniu, wyróżnić ich i pokazać, że są takimi samymi osobami, jak my – mają swoje pasje, zainteresowania, swoich przyjaciół – powiedziała „Głosowi” Marta Boziarska, która wspierała Fundację „Przystań” w organizacji wydarzenia.

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku. Od 2012 r. odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych – co roku, 21 marca. W ten dzień na całym świecie odbywają się imprezy i wydarzenia, których zadaniem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, jak i propagowanie praw osób z tą wadą genetyczną.

- 1 na 600 urodzeń to dziecko z zespołem Downa, więc wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak mało w naszym społeczeństwie – mówi pani Marta. - Jestem rodzicem osoby z zespołem Downa, moja córka ma już 21 lat – jest osobą pełną pasji, radości, lubi teatr, lubi taniec. Dziś jest okazja, żeby to podkreślać.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie