Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto złożyło trzy projekty w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich zbiornik retencyjny

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Miasto złożyło trzy projekty w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich zbiornik retencyjny.
Miasto złożyło trzy projekty w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich zbiornik retencyjny. Krzysztof Piotrkowski
W ramach pierwszego naboru wniosków do programu Polski Ład, każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji z 35 obszarów w czterech różnych priorytetach. Od tego, w którym z priorytetów dany wniosek się znajdował, zależało to, jaka będzie wartość dofinansowania.

Do ostatniej chwili trwały dyskusje nad tym, jakie projekty mają największe szanse na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Miasto w ramach trzech wniosków w pierwszym naborze do programu przedstawiło następujące:

  • zagospodarowanie terenu Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku wraz z nadaniem mu nowych funkcji
  • przebudowa ulic: Wiejskiej, Rybackiej, Norwida wraz z przebudową skrzyżowania ul. Kilińskiego i Kaszubskiej w Słupsku
  • budowa zbiornika retencyjno - rozsączających wody opadowe u zbiegu ulic Piłsudskiego i Małcużyńskiego w Słupsku

- Był to pierwszy z naborów, a według informacji z ministerstwa ma być takich naborów pięć. Pierwszy z nich zakładał, że każdy samorząd może złożyć maksymalnie trzy wnioski, przy czym - w ramach pierwszego wniosku - nie było limitu dofinansowania, o jakie można było wnioskować. Kolejny wniosek można było złożyć do kwoty nie wyższej niż 30 milionów złotych, a trzeci do 5 milionów złotych – tłumaczy Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w Urzędzie Miejskich w Słupsku.

Jak już wspomniano, wnioski można było składać w ramach 35 obszarów inwestycji w czterech różnych priorytetach. Wysokość dofinansowania zależy właśnie od priorytetu w jakim dany obszar inwestycji się znajduje. I tak, zadania z najwyższym priorytetem mogą być dofinansowane w 95 procentach – przy minimum 5 procentach wkładu własnego - a z najniższym priorytetem w 80 procentach – analogicznie przy minimum 20 procentowym wkładzie własnym.

- Jeśli chodzi o projekt o tej najmniejszej wartości, czyli do 5 milionów złotych, Miasto zdecydowało się wnioskować o dofinansowanie budowy zbiornika retencyjno - rozsączającego wody opadowe u zbiegu ulic Piłsudskiego i Małcużyńskiego – mówi Pluta.

W ramach inwestycji zbudowany miałby zostać nie tylko zbiornik retencyjny, ale także zostałyby wykonane przyłączenia do istniejącej kanalizacji deszczowej, dojazdy do obsługi technicznej zbiornika, nasadzenia zieleni oraz montaż małej architektury i oświetlenia rejonu zbiornika. System rozsączający miałby przejąć wezbraną intensywnym opadem falę wody, przetrzymać ją i rozsączyć do gruntu piaszczystego, co spowolniłoby odpływ wody do kolektora deszczowego numer 6, zlokalizowanego pod ulicą Piłsudskiego.

- Wartość tego projektu oszacowaliśmy na 5 milionów złotych, dofinansowanie wynosi tutaj 85 procent, czyli 750 tysięcy złotych stanowiłby wkład własny Miasta – informuje Justyna Pluta.

Drugi wnioskiem, jaki został złożony, był projekt przebudowy ulic Wiejskiej, Rybackiej, Norwida wraz z przebudową skrzyżowania ul. Kilińskiego i Kaszubskiej w Słupsku.
- W tym wypadku zakładamy, że nastąpiłaby kompleksowa przebudowa nawierzchni, kanalizacji deszczowej, zatok autobusowych, chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, przebudowa zjazdów, budowa i przebudowa ciągów pieszych, parkingów, ścieżek rowerowych a także zagospodarowanie zielenią i małą architekturą – wylicza Pluta. - W przypadku skrzyżowania ulic Kilińskiego z Kaszubską, istniejące skrzyżowanie zostałby przebudowane na skrzyżowanie typu rondo – dodaje.

Przewidywaną wartość tej inwestycji oszacowano na 15 milionów złotych, z czego Miasto - w ramach wkładu własnego - przeznaczyłoby na ten cel 750 tysięcy, czyli 5 procent. Resztę, tj. 14 250 000 złotych, pokryłoby dofinansowanie.

- Uważamy, że oszacowana wartość inwestycji jest wystarczająca. W tej chwili dysponujemy już większością dokumentacji, a najdroższą częścią tej inwestycji byłaby przebudowa ulicy Wiejskiej, z którą to wiązałaby się zmiana organizacji świetlnej – dopowiada Justyna Pluta.

Trzeci wniosek został złożony na rzecz projektu pod nazwą „Zagospodarowanie terenu Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku wraz z nadaniem mu nowych funkcji”, o którym było już nieoficjalnie wiadomo, że zostanie złożony w ramach programu Polski Ład.

- To chyba najciekawszy projekt przy którym myślimy, aby zachować naturalne walory parku, ale jednocześnie chcielibyśmy zagospodarować jego serce, tzw. Plac Cyrkowy, który teraz jest obszarem zabetonowanym i w tej chwili nie ma z niego użytku. Chcielibyśmy w jego miejsce stworzyć strefę aktywności. Natomiast w przypadku terenu SOSiR-u w planach jest utworzenie strefy rozrywki, która umożliwiłaby organizację koncertów, a także - dzięki zadaszeniu – kina letniego czy nawet potańcówek miejskich. Teren zostałby „odbetonowany” - tłumaczy Justyna Pluta.

Po „odbetonowaniu” przebudowane i rozbudowane zostałyby alejki parkowe. W ramach strefy aktywności i strefy rozrywkowej powstałyby miejsca dla dzieci i młodzieży, miejsca integracji i wypoczynku, polana piknikowa, górka saneczkowa, a przede wszystkim wykonane zostałoby oświetlenie alei i wymienionych miejsc aktywności.

- Całkowitą wartość tego zadania wyceniliśmy na 20 milionów złotych i - zgodnie z regulaminem naboru wniosków w ramach Polskiego Ładu – Miasto ma pół roku na ogłoszenie przetargów po otrzymaniu promesy wstępnej z Banku Gospodarstwa Krajowego. Stąd też w najbliższym czasie chcielibyśmy opracować program funkcjonalno-użytkowy i zaprosić mieszkańców do projektowania tego miejsca, a także wyboru urządzeń rekreacyjnych i mieli wpływ na tą infrastrukturę – mówi Justyna Pluta.

Wkład własny Miasta w ramach tego zadania wynosi 10 procent całej wartości inwestycji, czyli 2 miliony złotych.

- Wszelkie prace będą wykonane z uwzględnieniem wartości krajobrazowych i jedynie nawierzchnie nowo powstających alejek miałby mieć nawierzchnię bitumiczną, aby użytkownicy m.in. rowerów, hulajnóg oraz rolkarze mogli z tej przestrzeni korzystać. Przyświeca nam idea, aby PKiW był sercem aktywności w mieście – dodaje Paweł Krzemień z UM.

O tym, czy złożone wnioski zostaną przyjęte, dowiemy się najpóźniej pod koniec września.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza