Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejscowy plan „Tereny portu” nie spełnia oczekiwań. Ma zbyt wiele portu w porcie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Według projektu MPZP „Tereny portu starego spichlerza” nie można przebudować na hotel
Według projektu MPZP „Tereny portu starego spichlerza” nie można przebudować na hotel Fot. Krzysztof Piotrkowski
We wtorek w ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Tereny portu”. Uwag było wiele. MPZP „Tereny portu” to plan z długą historią. We wrześniu 2011 roku ówczesna rada przegłosowała przystąpienie do jego sporządzenia.

We wrześniu 2015 roku za czasów rady o podobnym składzie, lecz nowego burmistrza Jacka Graczyka - nastąpiła zmiana uchwały, wynikająca z konieczności powiększenia terenu o powierzchnię około dwóch hektarów. Wtedy rozpatrywano już rozbudowę portu i przesunięcie falochronu zachodniego o 250 metrów na zachód.

W MPZP należało więc zapewnić funkcje przeładunkowo-transportowe, zaplecze dla obsługi basenu rybackiego i obsługi portu jachtowego oraz wprowadzenie dogodnego powiązania komunikacyjnego portu z pozostałą częścią miasta. Władze miasta postawiły na rozwój w tym kierunku, jak się teraz okazuje, jakiego nie oczekuje część mieszkańców.

Przed rokiem MPZP był już na etapie „po uzgodnieniach”. Przewrót nastąpił w ostatniej chwili. W maju 2018 roku na konferencji prasowej w Ustce minister Marek Gróbarczyk oficjalnie zapowiedział rozbudowę portu z przeznaczeniem na ten cel (pierwszy etap) prawie 190 mln zł z pieniędzy unijnych.

Jednak minister wytknął, że gdy dotarła do administracji morskiej informacja, że w projekcie MPZP „część terenów jest uwalniana w porcie na deweloperkę, natychmiast zostało to wstrzymane”. Projekt planu trafił więc do nowych uzgodnień, a po nich z obszaru objętego MPZP zniknęły funkcje inne niż portowe.

Tak więc projekt MPZP - po nowych uzgodnieniach - na terenach usług morskich oraz urządzeń portu morskiego, a także na terenach budowli hydrotechnicznych, wyklucza realizacje zabudowy mieszkaniowej i hotelowej.

Trwa głosowanie...

Czy "Tereny portu starego spichlerza" trzeba przebudować?

Sęk w tym, że działki te są częściowo w rękach prywatnych, a ich właściciele, nabywając je, zapewne nie myśleli o wskrzeszeniu pierwotnej działalności np. elewatora zbożowego.

W czasie spotkania uwag do projektu MPZP było wiele. Dotyczyły błędów merytorycznych (np. wysokość spichlerza), planistycznych, niezgodności projektu ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Uzdrowiska - jednocześnie.

Jarosław Dziuba wskazywał na sprzeczne zapisy dotyczące przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko. Zarzucał projektowi planu brak wariantowości.

Co będzie, gdy zabraknie pieniędzy na kolejne etapy rozbudowy portu? - pytał i odpowiadał: - Zabetonowana plaża i kawał betonu w morzu, które jak trzecie molo będzie niszczał 70 lat.

Urzędnicy tłumaczyli, że projekt ma uzgodnienia ministra zdrowia, który sprawuje pieczę nad uzdrowiskami. Witold Sikorski, architekt miejski, wyjaśniał, że plan stwarza podstawy i możliwości, ale każda inwestycja jest weryfikowana na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Architekt Wiktor Janusz, reprezentujący firmę Euro Industry, wskazywał, że określone w projekcie funkcje jako „usługi morskie” w ogóle nie występują w ustawie o planowaniu przestrzennym.

Jak będzie należało konsumować tę funkcję przy pozwoleniach na budowę? - pytał. - Czy w spichlerzu tak jak dawniej ma być zboże?

Ktoś jednak zauważył, że gdy w Ustce budowano kościół, to ludzie narzekali, że zbyt duży i za daleko od osady.

Urzędnicy zarzuty przyjęli, na uwagi czekają do 20 sierpnia, obiecali się do nich odnieść.

Zobacz także:
Port Ustka na przestrzeni wieków.

Port Ustka na przestrzeni wieków.

Port Ustka na przestrzeni wieków - cz. I [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza