Miejski problem z deszczówką. Woda z ringu zalewa ul. Piłsudskiego

Grzegorz Hilarecki
Niewielka burza w ostatnią sobotę pokazała jeden z nabrzmiewających problemów miasta: zalewane ulice, na które spływa, po kolejnych inwestycjach, coraz więcej wody. Władze miasta zarzekają się, że po remoncie ulicy Piłsudskiego sytuacja w tej części Słupska się poprawi. Nie wszyscy w to wierzą.

Pokazała to dyskusja na ostatniej sesji rady miejskiej. Władze chciały, by radni zgodzili się zdjąć z tegorocznego budżetu 50 tys. na zadanie inwestycyjne pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”. Zamiast na to pieniądze miały pójść... na klimatyzacje w ratuszu. Klimę przegłosowano, ale 50 tys. na wody opadowe po burzliwej dyskusji zostawiono. Radny Bogusław Dobkowski z Platformy zwrócił bowiem uwagę, że problem z wodami opadowymi na osiedlu Niepodległości już jest duży, a za chwilę będzie ogromny.

- Dewoloperzy oddają nowe bloki. Mamy tam 150 hektarów, na których powstaje osiedle. A woda stamtąd spłynie w dół, w dwa miejsca na Szczecińską i Piłsudskiego, w obu kanalizacja deszczowa nie jest w stanie przyjąć tyle wody - mówił na sesji. - Te ulice są i będą bardziej zalewane. Radny zarzucił władzom miasta, poprzednim i obecnym, opieszałość w tej kwestii i brak planu.

Problem z budową zbiorników retencyjnych

- Nawet jeśli drogi zajmą 10 proc. powierzchni z tych 150 ha to woda szybciej spłynie i zaleje Szczecińską i Piłsudskiego. A gdzie wasze działania? Nie ma - grzmiał radny i zarzucił urzędnikom, że nic nie zrobili.Radni zwrócili uwagę, że to władze w poprzedniej kadencji nie przygotowały się do projektu budowy zbiorników retencyjnych, z których jeden miał powstać pod boiskiem rolniczaka na Szczecińskiej. Była temu poświęcona nadzwyczajna sesja latem ubiegłego roku, ale radni nie zgodzili się wtedy na zgodę na wydanie na to pieniędzy, bowiem ich zdaniem... władze miasta były nieprzygotowane. Nie miały umowy ze starostwem, a do starosty należy ten teren.

W obronie obecnych urzędników stanęła prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przywołując do porządku radnego. Zasugerowała, że owe problemy z wodami opadowymi w tej części miasta to wina poprzedniego wiceprezydenta, „który miał inny pomysł na rozwój miasta”. - Wtedy to Marek Biernacki prowadził rozmowy ze starostą. Potem przejęłam je ja, ale poprzedni starosta miał już inny pomysł na ten teren - zapewniła prezydentka. Starosta niepokoił się, czy zbiornik pod boiskiem nie zagrozi planowanej budowie hali nad nim. Obecny wiceprezydent zapewnia, że ze starostą jest w porozumieniu i na Szczecińskiej też powstanie pod boiskiem zbiornik. Problemem jednak są tu miejskie finanse, a póki co nie ma na takie zadanie dofinansowania. Marek Biernacki zaś podkreśla, że latem ubiegłego roku była szansa na dofinansowanie zewnętrzne i specjalnie ogłoszono wtedy konkurs w funduszu ochrony środowiska pod Słupsk. Podkreśla, iż to wina słupskich radnych, że miasto z tego wtedy nie skorzystało i nie wystąpiło o środki (o tym więcej w dzisiejszym wydaniu na stronie VIII).

Woda z ringu zalewa Piłsudskiego

W obronie obecnych urzędników stanęła prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przywołując do porządku radnego. Zasugerowała, że owe problemy z wodami opadowymi w tej części miasta to wina poprzedniego wiceprezydenta, „który miał inny pomysł na rozwój miasta”. - Wtedy to Marek Biernacki prowadził rozmowy ze starostą. Potem przejęłam je ja, ale poprzedni starosta miał już inny pomysł na ten teren - zapewniła prezydent. Starosta niepokoił się, czy zbiornik pod boiskiem nie zagrozi planowanej budowie hali nad nim. Obecny wiceprezydent zapewnia, że ze starostą jest w porozumieniu i na Szczecińskiej też powstanie pod boiskiem zbiornik. Problemem jednak są tu miejskie finanse, a póki co nie ma na takie zadanie dofinansowania. Marek Biernacki zaś podkreśla, że latem ubiegłego roku była szansa na dofinansowanie zewnętrzne i specjalnie ogłoszono wtedy konkurs w funduszu ochrony środowiska pod Słupsk.

Podkreśla, iż to wina słupskich radnych, że miasto z tego wtedy nie skorzystało i nie wystąpiło o środki (o tym więc zbiorniki, zbiornikami, ale Piłsudskiego zalewa regularnie, odkąd spływa tam woda z ringu. - Ulica zamienia się w rzekę. Samochody powodują, że kaskady wody spadają na chodnik, ochlapując pieszych - napisał do nas czytelnik. W portalach społecznościowych natomiast mieszkańcy wklejali zdjęcia zalanej ulicy. - Znamy problem i mu zaradzimy - przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Goliński. - Dzięki pozyskaniu dotacji od państwa zaczniemy modernizację. Zrobimy ją tak, by ulica nie była już zalewana w związku ze spływającymi wodami opadowymi.

Do końca wakacji ta droga zostanie wybudowana i myślę, że będzie po problemie. - Będą odpowiednie odprowadzenia wody, bo też będzie przebudowa pod jezdnią - dodała prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. - Cieszymy się z dofinansowania. Dokumentację do przebudowy mamy od dawna gotową. Przypomnijmy, w piątek prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka podpisała w starostwie słupskim umowę z wojewodą pomorskim na dofinansowanie budowy dwóch ulic w mieście. W sumie miasto otrzyma od państwa 7,9 miliona złotych na przebudowę Legionów Polskich i fragmentu Zaborowskiej oraz na ulicę Piłsudskiego. Radni na sesji zgodzili się na przekazanie w tym roku 500 tys. zł na Piłsudskiego; obok jezdni, kanalizacji deszczowej będą też ścieżki rowerowe. Ale co z wodami z osiedli za Zaborowskiej? Marek Goliński zapewnia, że o tym urzędnicy nie zapominają. Trwają ustalenia i dwa zbiorniki na wodę tam powstaną.

Ulewa nad Słupskiem. Zalane miasto [zobacz zdjęcia]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł

Zamiast klimatyzacji powinien w Ratuszu być zbiornik retencyjny z tym szambem wybijający w piwnicach na ulicy Piłsudskiego.

N
Norek
4 października, 17:09, Gość:

Jak widać urzędnikom ratuszowym robi się gorąco na myśl, że znów zapomnieli o odprowadzeniu wód opadowych z ringu..i dlatego tak bardzo potrzebują klimatyzacji..? Przebudują ul. Piłsudskiego i TAM poprawią odpływ deszczówki..ale czy wiedzą gdzie..? Piłsudskiego już nie będzie zalewana, ale które ulice będą zalewane po przebudowie??

Gdyby nawet wymienić kanał burzowy w Piłsudskiego na fi 600, czy nawet 800 to wtedy wody zatopią jej skrzyżowanie z ulicą Sobieskiego ...trzeba by więc wymieniać dalej, aż do Słupi stopniowo zwiększając średnice ...co jest na dziś abstrakcją ! Ale kto startował na prezydenta winien znać rozwiązanie i nie opowiadać bajek o Szczecińskiej, bo to inna zlewnia i też ma swoje kłopoty.

G
Gość

Jak widać urzędnikom ratuszowym robi się gorąco na myśl, że znów zapomnieli o odprowadzeniu wód opadowych z ringu..i dlatego tak bardzo potrzebują klimatyzacji..? Przebudują ul. Piłsudskiego i TAM poprawią odpływ deszczówki..ale czy wiedzą gdzie..? Piłsudskiego już nie będzie zalewana, ale które ulice będą zalewane po przebudowie??

G
Gość
4 października, 8:25, Gość:

Radnemu się dostało za ratowanie d.... "Prezydentce"{ !?

A już sobota pokazała że trzeba słuchać mądrzejszych od siebie, a nie ich op....ać za to że mają inne zdanie ... bo mądrość wg niektórych płynie ze stanowiska i przyzwyczajenia do nauczania innych!

G
Gość
4 października, 11:10, Mieszkaniec Słupska:

Alo, alo, miejscy inżynierowie od siedmiu boleści !!! Jakiś czas temu, zrobiono tzw kolektor na rogu ul Kossaka i Fałata, który miał rozwiązać problem zalewaniu ulic i co ? I du...pa blada, pieniądze poszły w pis....du !!! Mieszkam tu i widzę jak w dalszym ciągu zalewa ulice mały deszczyk i jest rzeka wody. To się pytam, za damski uj kasę ktoś bierze ??? Przestańcie w końcu pier ... ić mydlić ludziom oczy i pleść bzdury, tylko konkretnie róbcie jak powinno być, wydając nasze pieniądze !!! Trzeba myśleć, a nie tylko brać i nabijać kabze kolesiom, banda nieuków i karierowiczy !!!

4 października, 12:23, Norek:

Zbiorniczek na Kossaka - Fałata ma pojemność tylko 700 m3, a potrzeba była na 3.000 m3 ale tam za mało miejsca. Zrobiono go żeby Wam zmydlić oczy że niby coś się robi, więc zalewało Kossaka i zalewać będzie nadal, choć będzie trochę płycej, może tylko do...kolan ?!

Mydlenie władz jest już od dawna w wielu kwestiach !!! Nie trzeba być wielkim znawcą inżynieryjnym, aby wiedzieć, że kiedyś miasto miało np " 50 000 m2 a teraz 100 000 m2" i przepustowość rur odprowadzających wody opadowe jest niewystarczająca, tym bardziej jak jest debilne przyzwolenie tzw betonowanie osiedli skwerów itp Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwy temat, ale bardzo ważny i kosztowny ! Problem polega na tym, iż nasze władze, kadencja po kadencji, olewają to z premedytacją i są krótkowzroczne, nie dbając o to co już jest od dawna wybudowane, zwalając problemy np na mieszkańców, radźcie sobie sami, bo to wasze prywatne domy i grunty, ubezpieczajcie się i [wulgaryzm]e.....nie o "szopenie". Mamy XXI w a nie średniowiecze, że gów...no po ulicy sobie płynęło i do rzek spływało samo sobie eloooo !!! Chyba mieszkamy w cywilizacji na jakimś poziomie, inżynierowie, architekci, planiści miejscy istnieją i biorą kasę za swą pracę, prawda??? Gruszki na wierzbie nie rosną i samo nic się nie dzieje bez przyczyny !!! Myśleć trzeba perspektywicznie a nie wstecz i jakoś to będzie !!! Nie wystarczy tylko kasować i brać ile wlezie, ale trzeba dawać i inwestować w infrastrukturę i rozwój, by w przyszłości było lepiej i więcej, bezpieczniej itd Widzę, że jest to dla władz, aż za bardzo trudne do zrozumienia, prostota jest za bardzo prosta i wzrok to omija po horyzont !!! Debilizm, aż w oczy razi od lat na wielu płaszczyznach !!! Zaślepieni kasą, karierą i chwilowym dobrobytem SWOIM i w swym gnieździe, qur..fa mać !!!

J
Ja
4 października, 10:40, Gość:

Deweloperzy kupują od miasta działki budują domy a problem zostawiają dla miasta czyli pózniej trzeba budować drogi i to staje się problemem dla miasta jak można budować całe osiedla i podłączając to wszystko do starej kanalizy i deszczówki ale miasto się cieszy że sprzedaje działki które są przejadane przez urzędników ratusza .

4 października, 12:29, Prognostyk:

Chwała deweloperom i nabywcom mieszkań, będą u nas płacić podatki, bo na razie Miasto się wyludnia, bogaci idą do ościennych gmin i tam płacą podatki zarabiając w Słupsku a nam zostaje kolejka do mieszkań komunalnych, socjalnych i do opieki społecznej .... więc w perspektywie PLAJTA MIASTA !!!!!!

Nareszcie ktoś kumaty. Piękna odpowiedź.

P
Prognostyk
4 października, 10:40, Gość:

Deweloperzy kupują od miasta działki budują domy a problem zostawiają dla miasta czyli pózniej trzeba budować drogi i to staje się problemem dla miasta jak można budować całe osiedla i podłączając to wszystko do starej kanalizy i deszczówki ale miasto się cieszy że sprzedaje działki które są przejadane przez urzędników ratusza .

Chwała deweloperom i nabywcom mieszkań, będą u nas płacić podatki, bo na razie Miasto się wyludnia, bogaci idą do ościennych gmin i tam płacą podatki zarabiając w Słupsku a nam zostaje kolejka do mieszkań komunalnych, socjalnych i do opieki społecznej .... więc w perspektywie PLAJTA MIASTA !!!!!!

N
Norek
4 października, 11:10, Mieszkaniec Słupska:

Alo, alo, miejscy inżynierowie od siedmiu boleści !!! Jakiś czas temu, zrobiono tzw kolektor na rogu ul Kossaka i Fałata, który miał rozwiązać problem zalewaniu ulic i co ? I du...pa blada, pieniądze poszły w pis....du !!! Mieszkam tu i widzę jak w dalszym ciągu zalewa ulice mały deszczyk i jest rzeka wody. To się pytam, za damski uj kasę ktoś bierze ??? Przestańcie w końcu pier ... ić mydlić ludziom oczy i pleść bzdury, tylko konkretnie róbcie jak powinno być, wydając nasze pieniądze !!! Trzeba myśleć, a nie tylko brać i nabijać kabze kolesiom, banda nieuków i karierowiczy !!!

Zbiorniczek na Kossaka - Fałata ma pojemność tylko 700 m3, a potrzeba była na 3.000 m3 ale tam za mało miejsca. Zrobiono go żeby Wam zmydlić oczy że niby coś się robi, więc zalewało Kossaka i zalewać będzie nadal, choć będzie trochę płycej, może tylko do...kolan ?!

G
Gość

Deweloperzy kupują od miasta działki budują domy a problem zostawiają dla miasta czyli pózniej trzeba budować drogi i to staje się problemem dla miasta jak można budować całe osiedla i podłączając to wszystko do starej kanalizy i deszczówki ale miasto się cieszy że sprzedaje działki które są przejadane przez urzędników ratusza .

Z
Zaucha

Andrzeja Zauchy rozjechana od Banacha ,będzie jeszcze gorzej

W
Witos
4 października, 8:28, Gość:

Ulicę Andersa też zalewa!!!

Andersa to małe piwo, głównie Witosa i Romera 9 i 11, ale na Piłsudskiego to już tragedia, a Ratusz w ogóle (poniedziałkowa konferencja - brednie kompletne) nie zdaje sobie z tego sprawy !!!

P
Piotr

Mieszkam na tej ulicy 15lat i z roku na rok jest coraz gorzej. Przydało by się wymienić lub zrobić nowy kolektor ściekowy. W w piwnicach przy większej ulewie wybija woda z rur kanalizacyjnych bo nie odbiera tego kanalizacja wodno-ściekowa pod ulicą. Płynąca rzeka to jedno, drugie to problem w starych kamienicach z szambem :) po nie dużej ulewie, mamy w piwnicach szambo. Jestem ciekaw jak ta przebudowa ulicy będzie wyglądać. Pozdrawiam Ratusz.

G
Gość

Ulicę Andersa też zalewa!!!

G
Gość

Radnemu się dostało za ratowanie d.... "Prezydentce"{ !?

G
Gość

Te zdjęcia są stare a nie obecna sytuacja .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3