Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie otrzymały nagrodę za budowę zakładu

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie otrzymały nagrodę za budowę zakładuDo zakładu trafiają w efekcie procesu oczyszczania ścieków osady pościekowe.
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie otrzymały nagrodę za budowę zakładuDo zakładu trafiają w efekcie procesu oczyszczania ścieków osady pościekowe. Radek Koleśnik
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja otrzymały prestiżową nagrodę w ogólnopolskim konkursie Budowa Roku 2012, którą przyznaje Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Wyróżnienie jest też przyznawane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Wśród specjalistów nagroda w konkursie PZITB Budowa Roku 2012 uchodzi za budowlanego Oskara. Komisja konkursowa uznała, że na taki właśnie tytuł zasługuje zrealizowany za 36 mln złotych Węzeł Utylizacji Osadów Ściekowych w Jamnie, który został niedawno oficjalnie otwarty.

To już drugie takie wyróżnienie otrzymane przez MWIK w Koszalinie.
- W 2005 roku dostaliśmy nagrodę za wybudowaną Stację Uzdatniania Wody w Mostowie - mówi Janusz Łodziewski, prezes MWiK. - Tym razem dostrzeżono nowatorstwo naszego projektu, jego skalę i dużą wartość dla ekologii i ochrony środowiska. Nagroda jest dla nas kolejnym potwierdzeniem, że przyjęte w Koszalinie działania w zakresie gospodarki komunalnej są prowadzone z dużym wyprzedzeniem, tak aby zapewnić dalsze możliwości rozwoju naszego miasta i regionu. To również ważne wyróżnienie dla naszej spółki, pokazujące, że technologicznie i organizacyjnie należymy do ścisłej czołówki firm wodociągowych w kraju.

Do zakładu trafiają w efekcie procesu oczyszczania ścieków osady pościekowe. Tu są zamontowane dwa dehydratory, które wytrącają wodę z osadów. Potem osad trafia do suszarni, gdzie panuje temperatura 103 - 105 stopni Celsjusza, i w efekcie procesu przetwarzania i suszenia powstaje granulat. On zawiera zaledwie 10 procent wody. Jest bezpieczny, bez bakterii. Nadaje się jako polepszacz gleby albo jako paliwo.

Zgodnie z założeniem zakład będzie przerabiał rocznie 17,5 tysiąca ton osadów na wysokoenergetyczny granulat, który będzie odbierany głównie przez cementownie z wykorzystaniem na paliwo alternatywne.

Inwestycja kosztowała 36 milionów złotych. Z tego 75 procent to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Realizacja była prowadzona etapami. Pierwszy etap spółka wykonała w 2010 roku. Wtedy za 3,8 mln zł wybudowała halę osadową o powierzchni ponad 5 tys. m kw. Rok później, we wrześniu 2011, uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę drugiego etapu przedsięwzięcia - głównej części inwestycji. Po podpisaniu umowy z NFOŚ rozpoczęto budowę suszarni. Wykonawcą był Infrabud oraz EkoWodrol - obie firmy z Koszalina.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza