Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców gminy Miastko czeka duża podwyżka za śmieci

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Czwartkowa sesja Rady Miejskiej w Miastku
Czwartkowa sesja Rady Miejskiej w Miastku
Mieszkańców gminy Miastko i przedsiębiorców czeka duża podwyżka opłat za odbiór śmieci. Decyzje jeszcze w tym roku.

Gmina ma obecnie umowę na odbiór śmieci z Zakładem Usług Komunalnych i Transportowych Kodek w Miastku. Zawarto ją w 2017 r. Zgodnie z zapisami umowa z określonym wynagrodzeniem (9 mln 851 tys. zł) obowiązuje do końca 2020 r. albo do czasu wykorzystania tych środków. W grę wchodzi ten drugi wariant. Pula wcześniej zapisana dla przedsiębiorcy skończy się za miesiąc. Stąd gmina Miastko ogłosiła nowy przetarg na okres od 1 września 2020 do końca 2022 r. Wpłynęły dwie oferty. Firma Kodek zaproponowała swoje usługi w tym okresie za 19 mln 983 tys. zł, a firma Elwoz za 21 mln 468 tys. zł. Gmina szacowała koszty na 10 mln 938 tys. zł. Różnice są więc ogromne (gmina do nowego przetargu przyjęła wzrost kosztów o 38 procent).

Przetarg został już unieważniony. I teraz ratusz oraz radni szukają tańszych opcji, tak aby nie doszło do drastycznej podwyżki opłat za śmieci. Teraz w gminie Miastko miesięczna stawka dla segregujących odpady wynosi 16 zł (od osoby). Gdyby przyjąć nowe oferty przedsiębiorców, koszt od osoby musiałby wynieść 50-60 zł. Dodajmy jednak, że maksymalna stawka dla mieszkańców wynikająca z przepisów to około 36 zł miesięcznie od osoby. Z założenia system odpadów ma być samofinansujący, a więc gminy nie powinny (nie mogą) dopłacać do niego dodatkowo z budżetu, poza wpłatami od mieszkańców.

Na dzisiejszej (czwartek) sesji radni zmienili kilka uchwał, które umożliwią ratuszowi ogłoszenie nowego przetargu na umowę, która miałaby wejść w życie z początkiem 2021 r. I raczej należy się spodziewać stawki 36 zł od osoby.

Radni pytali na sesji, co z najbliższymi miesiącami. – Jakie będą stawki do końca br.? – pytał radny Mirosław Kwaśniewski.

- Będziemy prowadzić teraz negocjacje w tej sprawie. Być może w sierpniu br. przyjdziemy z projektem uchwały o podwyżkach. Czy i w jakiej wysokości, dzisiaj trudno powiedzieć – mówiła Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka.

Radny Szymon Należyty zapytał, czy ratusz dokonał choćby wstępnej analizy, aby jedna ze spółek gminnych sama zajęła się odbiorem odpadów, licząc na niższe koszty.

- Ten wariant też jest brany pod uwagę. Były już rozmowy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji - odpowiedziała Danuta Karaśkiewicz.

Radni pytali też, skąd tak drogie oferty? Na sesji odpowiedzi nie było. W ofertowych kalkulacjach nie podaje się takiego uzasadnienia. Firmy kalkulują oferty według własnych kosztów i zasad. Oczywiste jednak jest, że drożeje system odbioru i zagospodarowania odpadów. Wzrastają opłaty środowiskowe, opłaty na składowiskach. Trzeba płacić za nowe frakcje - np. odpady biodegradowalne.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza