Mieszkańcu Lublina, czy wiesz, jak działa kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Oprocentowanie kredytu hipotecznego ma ogromny wpływ na całkowity koszt kredytu. Od niego zależy wysokość opłaty pobieranej przez bank za pożyczenie pieniędzy. Zawirowania na rynku finansowym sprawiły, że coraz więcej osób zainteresowanych zaciągnięciem zobowiązania na zakup mieszkania lub domu bierze pod uwagę możliwość wzięcia kredytu ze stałym oprocentowaniem. Czy to dobry pomysł? Sprawdź!

Czym jest kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego jest co do zasady wygodniejsze i bezpieczniejsze dla kredytobiorcy. Pozwala uniknąć ewentualnych podwyżek rat na skutek modyfikacji stóp procentowych. Warto jednak pamiętać, że stałe oprocentowanie dotyczy tylko ściśle określonego w umowie okresu. Przeważnie chodzi o 5 lat. Obecnie tylko jeden bank oferuje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.

Po upływie ustalonego czasu kredytobiorca może zdecydować, czy woli przejść na oprocentowanie zmienne, czy chce kontynuować spłacanie kredytu z uwzględnieniem stałego oprocentowania. Przy drugim wariancie wylicza się nową należność ratalną na podstawie bieżących wskaźników makroekonomicznych. Przed podjęciem takiej decyzji warto dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe i aktualną sytuację gospodarczą.

Kto może dostać kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem nie różni się zbytnio w zakresie warunków od finansowania ze zmienną stopą. Aby uzyskać pieniądze od banku na zakup mieszkania, domu itp., trzeba spełnić kilka wymogów. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia zdolność kredytowa, która określa możliwości potencjalnego klienta pod względem spłaty zobowiązania. Pozwala ocenić poziom ryzyka związanego z pożyczeniem kapitału konkretnej osobie.

W szacowaniu zdolności kredytowej pomoże Ci kalkulator dostępny na stronie https://finanse.rankomat.pl/. Co na nią wpływa? Najbardziej wysokość osiąganych dochodów. Bank zwraca szczególną uwagę na rodzaj zatrudnienia i znacznie przychylniej ocenia klientów mających podpisaną stabilną umowę o pracę, niż mniej przewidywalną umowę zlecenie czy o dzieło. Duże znaczenie przy wydawaniu opinii na temat sytuacji finansowej mają również bieżące zobowiązania i historia kredytowa danej osoby.

Jakie zalety ma kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem uznaje się za znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Pozwala przenieść ryzyko zmiany wysokości stóp procentowych na bank. Wśród największych zalet stałego oprocentowania warto wymienić:

  • łatwość zarządzania comiesięcznym budżetem domowym;
  • uniknięcie sytuacji, w której podniesienie stóp procentowych spowoduje podwyżkę rat;
  • wygodne regulowanie należności;
  • poczucie stabilności finansowej i bezpieczeństwa.

Jakie wady ma kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Stałe oprocentowanie nie jest też pozbawione wad. Do największych minusów kredytu z niezmienną stopą zalicza się:

  • brak możliwości obniżenia rat przy spadku stóp procentowych;
  • prawdopodobny wyższy całościowy koszt kredytu niż przy zmiennym oprocentowaniu;
  • stosunkowo krótki czas obowiązywania stałego oprocentowania (5-7 lat);
  • przymus zadecydowania o dalszym przebiegu spłaty po zakończeniu obowiązywania stałego oprocentowania.

Które banki oferują kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Obecnie każdy bank może udzielić kredytu hipotecznego, jednak jeszcze do niedawna, tylko wybrane instytucje umożliwiały finansowanie ze stałym oprocentowaniem. Od lipca 2021 roku rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wymusiła na wszystkich instytucjach komercyjnych konieczność wprowadzenia do swojej oferty kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową.

Na ten moment jedynie dwa banki w Polsce proponują kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem na okres dłuższy, niż 5 lat. Pierwszy z nich, Credit Agricole, przewiduje niezmienną ratę przez 7 lat, a drugi, BNP Paribas, przez 10 lat. Zaciągnięcie zobowiązania w jednym nich jest korzystne przy podnoszeniu stóp procentowych, a przy ich obniżce — będzie powodowało stratę.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem — podsumowanie

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego pozwala uniknąć wzrostu rat wraz ze zmianą stóp procentowych. Zapewnia pewność i stabilność finansów. Obowiązuje przez określony w umowie czas, najczęściej przez 5 lat. Po tym czasie konieczne jest ponowne przeliczenie kredytu i podjęcie decyzji co do dalszych warunków spłaty. Warto pamiętać, że zarówno stałe, jak i zmienne oprocentowanie ma swoje zalety i wady. Finalnie sposób spłaty zobowiązania należy dopasować do własnych możliwości finansowych i sytuacji gospodarczej panującej w kraju. Dostępne rozwiązania w zakresie kredytów hipotecznych sprawdzisz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza