Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy bloków w Łebie stawiają na ekologię

Edyta Litwiniuk [email protected]
Ciepłem z głębi ziemi będą ogrzewane dwa bloki przy ul. Kościuszki w Łebie.
Ciepłem z głębi ziemi będą ogrzewane dwa bloki przy ul. Kościuszki w Łebie. Edyta Litwiniuk
Jest już jeden a najprawdopodobniej będą jeszcze dwa. Łeba idzie z duchem czasu i stawia na ekologię. Mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Kościuszki chcą zamontować instalację do ogrzewania geotermalnego.

Ogrzewanie geotermiczne to coraz powszechniejszy sposób na uzyskanie taniego ciepła. Taniego i ekologicznego, bo pochodzącego z głębi ziemi. W Łebie jest już jeden blok, który od kilku lat korzysta z tej formy ogrzewania. Jego mieszkańcy nie narzekają. Teraz do zamontowania instalacji przymierzają się kolejne dwie wspólnoty.

- W instalacji geotermicznego systemu grzewczego na bazie pomp ciepła wykorzystane zostanie ciepło z ziemi do ogrzania i zapewnienia ciepłej wody dla ponad 120 rodzin - mówi Halina Klińska, burmistrz Łeby, która od początku przyklasnęła projektowi.

Mieszkańcy obu bloków przy Kościuszki sami jeździli do firm, żeby zorientować się jak wygląda taka instalacja, ile kosztuje i jakie może przynieść korzyści.

Sporym problemem okazało się miejsce, gdzie miałaby zostać zamontowana.
- Zarządy obu wspólnot wystąpiły do miasta z prośbą o przekazanie gruntu na lokalizację instalacji geotermicznej. Udało nam się znaleźć takie miejsce i za kilka dni rozstrzygnie się przetarg na dzierżawę tych gruntów - mówi burmistrz Łeby.

Jeśli wygrają go mieszkańcy obu wspólnot, będą mogli ruszyć ze swoją inwestycją.
- Aby zamontować instalację będzie trzeba dokonać 100 odwiertów na głębokość 50 metrów, gdzie średnica jednego otworu to 15 cm - zdradza szczegóły techniczne przedsięwzięcia pani burmistrz.

Za to zarządca obu wspólnot nie chce na razie zdradzać jaki jest przewidywany koszt zamontowania instalacji do ogrzewania geotermalnego i mówi jedynie, że w tej chwili rozważane są oferty firm, które wykonują tego typu instalacje. Przyznaje też, że mieszkańcy będą starać się o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Cieszę się z takiego pomysłu i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na tak dużą skalę w naszym mieście - zapewnia Halina Klińska i dodaje, że postawienie na ciepło geotermalne to też ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

- A to w naszych czasach priorytet i to nie tylko na terenie naszego miasta - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza