Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy całego regionu słupskiego spotkali się na Powiatowym Święcie Plonów w Osiekach

Zbigniew Marecki
Fot. Zbigniew Marecki
Mieszkańcy całego regionu słupskiego spotkali się na Powiatowym Święcie Plonów w Osiekach

Kilka tysięcy ludzi przyjechało w sobotę po południu do najmniejszego sołectwa w gminie Kępice, aby uczestniczyć w powiatowych dożynkach.

Aby na nie dojechać, trzeba było przeszło pół godziny grzecznie wolno posuwać się w sznureczku samochodów, które w końcu parkowały na łące. Na łące rozstawiono także dożynkową scenę, a obok trzy rzędy namiotów, w których swoją ofertę prezentowały sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kępice oraz innych gmin z całego powiatu. Do rozmowy zapraszały instytucje związane z rolnictwem, a swoje towary zachwalali handlowcy.

Organizatorzy nie zapomnieli także o atrakcjach dla małych i dużych, włącznie ze zjeżdżalniami, strzelnicą, jazdą na mechanicznym byku czy bezpłatną zupą, do której ustawiła się spora kolejka.

Najpierw jednak o godz. 12 mszę świętą dziękczynną w intencji rolników w kościele pod wezwaniem św. Anny w Barcinie odprawił ks. Jacek Gierszewski, proboszcz tej parafii. Następnie orszak dożynkowy przeszedł i przejechał na plac koło sceny w maleńkich Osiekach ( niewiele ponad stu mieszkańców), gdzie Olga i Mariusz Miśkiewiczowie, dożynkowi starostowie uroczyście przekazali chleb z nowego ziarna staroście słupskiemu Pawłowi Lisowskiemu i Magdalenie Majewskiej, burmistrzowi Kępic. Ci obiecali , że będą go dzielić sprawiedliwie i że zadbają, aby go nikomu nie zabrakło. Chwilę potem wójtowie gmin z powiatu słupskiego albo ich współpracownicy dzielili się świeżymi chlebami z zebranymi. Cały czas im przygrywała Orkiestra Dęta Gminy Kępice, a świeże chleby ze sceny pobłogosławił ks. Gierszewski.

Potem uroczyście powitano zaproszonych gości, którymi byli politycy PO i PiS. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała posłanka Dorota Arciszewskiego-Mielewczyk. Potem głos zabrali jeszcze poseł Zbigniew Konwiński, senator Kazimierz Kleina oraz wojewódzka radna Danuta Wawrowska, która wypowiedziała się w imieniu marszałka województwa pomorskiego. Wszyscy byli zachwyceni sprawnością organizatorów, dziękowali rolnikom za ich trud i nie żałowali różnych deklaracji, co nie dziwiło, bo zarówno przy drodze dojazdowej, jak i na dożynkowym placu było widać sporo dużych plakatów i banerów wyborczych.

Nie zabrakło także odznaczeń i wyróżnień. W imieniu ministra rolnictwa odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa" wręczała poseł Arciszewska-Mielewczyk, a statuetki "Bursztynowego Kłosa 2019" wyróżniającym się rolnikom z powiatu słupskiego wręczali starosta Lisowski oraz Jan Olech, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego. Nazwiska i krótkie charakterystyki uhonorowanych przedstawimy w poniedziałkowym wydaniu "Głosu Pomorza".

Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku uczestniczyło w nim 31 wieńców. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce konkursowe jury przyznało sołectwu Rumsko z gm. Główczyce. Drugie miejsce przypadło wieńcowi z gminy Kobylnica, a trzecie - wieńcowi KGW Siemianice. Przyznano także dwa wyróżnienia - dla wieńców z Możdżanowa i Biesiowic. W kategorii wieniec nietypowy I miejsce zajęło Redzikowo z gm. Słupsk, wyprzedzając Żochowa z gminy Główczyce i Budowo z gm. Dębnica Kaszubska. Wyróżnienia przypadły wieńcowi ze wsi Płocko w gm. Kępice oraz dziełu KGW Bierkowo.

23 chleby z domowego wypieku walczyło o tytuł najlepszego chleba dożynkowego. Ostatecznie I miejsce zdobył chleb Alicji Oleszek z Główczyc. Drugie miejsce zajął chleb sołectwa Korzybie, a trzecie - Stanisławy Berbeć z Wierzchocina w gm. Smołdzino. Osobną kategorię stanowiły chleby wypieczone przez piekarnie, które zgłosiły sołectwa Osieki, Bronowo i Przytocko.

Poza tym dożynki wypełnił konkurs na Gospodynię i Gospodarza 2019 roku, w którym uczestniczyły 4 pary. Najlepsi okazali się Longina Jagieło i Maksymilian Duchcik, reprezentanci gminy Kobylnica. Spośród 5 stoisk , które poddały się ocenie, najlepsze okazało się to, które przygotowała gmina Kobylnica.

Organizatorzy zaprosili także wiele zespołów z powiatu słupskiego i Słupska. Na scenie pojawiły się m.in. zespół Klęcinianki, kaszubski zespół Zgoda, orkiestra Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy z Anną Chodyną oraz wielu innych wokalistów. Sporym zainteresowaniem cieszył się występ grupy coverowej, która zaprezentowała nieśmiertelne przeboje grupy Abba. Około godziny 19.30 tegoroczne dożynki zwieńczyła zabawa taneczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza