Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą szykan na Klonowej

Zbigniew Marecki [email protected]
Magistrat szuka pieniędzy na sfinansowanie szykan drogowych na  ulicy Klonowej.
Magistrat szuka pieniędzy na sfinansowanie szykan drogowych na ulicy Klonowej. Krzysztof Piotrkowski
Tylko 48 ze 190 ankiet, które rozesłał ratusz, mieszkańcy osiedla odesłali do magistratu. Większość ankietowanych opowiedziała się za umieszczeniem szykan drogowych.

Jak już informowaliśmy, w czerwcu słupski magistrat rozesłał do mieszkańców kilku ulic sąsiadujących z ulicą Klonową na osiedlu Słowińskim (Różanej, Kwiatowej, Wiśniowej, Modrzejewskiego i Bier-nackiego) ankiety w sprawie tego, jak poprawić bezpieczeństwo pieszych na tej ulicy, przy której w dużej części nie ma chodnika. Adresaci ankiety mieli w niej wybrać jedną z czterech możliwości. Ratusz zaproponował następujące rozwiązania:

zamknięcie połączenia ulicy Klonowej przy skrzyżowaniu z ulicą Gdańską; zamknięcie połączenia ulicy Klonowej przy skrzyżowaniu z ulicą Hołdu Pruskiego; wprowadzenie elementów spowolnienia ruchu (szykany, przewężenia jezdni) przy zachowaniu dwukierunkowości jazdy; wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w kierunku ul. Gdańskiej i ul. Hołdu Pruskiego. - Ze 190 ankiet do ratusza wróciło zaledwie 48. Wśród osób, które je wypełniły, najwięcej opowiedziało się za wprowadzeniem na ulicy Klonowej tak zwanych szykan drogowych - mówi Karolina Chalecka z biura prasowego ratusza.

Kilkanaście dni temu w ratuszu odbyło się także spotkanie w sprawie ulicy Klonowej, która jest oznaczona znakiem "teren zamieszkały". Uczestniczyli w nim zainteresowani mieszkańcy. Niektórzy domagali się budowy chodnika przy ul. Klonowej.
- Stanęło jednak na tym, że na tej drodze pojawią się szykany. Na razie trwają prace analityczne. Poszukujemy także pieniędzy na sfinansowanie tego przedsięwzięcia - dodaje Chalecka.

Z rozmów z mieszkańcami Klonowej i osiedla Słowińskiego wynika, że obecnie na tej ulicy jeszcze nie ma większego problemu, ale ich zdaniem zacznie się robić niebezpiecznie, gdy pojawią się lokatorzy we właśnie wznoszonym budynku wielomieszkaniowym Bizancjum, w którym będzie podziemny garaż.

Zobacz także: Jak poprawić bezpieczeństwo na ul. Klonowej w Słupsku. Ratusz rozsyła ankiety do mieszkańców

- Jego użytkownicy będą wyjeżdżać samochodami z garażu wprost na ulicę. Obawiamy się, że będą zajeżdżać drogę osobom idącym i jadącym ulicą Klonową. Efektem mogą być wypadki, nawet śmiertelne - obawiają się piesi i kierowcy, którzy korzystają z ulicy Klonowej.

Szykany to elementy sztucznie umieszczane na drodze, które wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości. Bardzo często spotykamy je na wewnętrznych osiedlowych ulicach, gdzie zwiększają bezpieczeństwo poruszających się pieszych mieszkańców.

Szykany drogowe to punktowe spowalniacze czy progi wyspowe. Te elementy uspokojenia ruchu mogą stwarzać jednak także niebezpieczeństwo. Głównie przez brak rozsądku zmotoryzowanych mieszkańców, którzy w pobliżu szykan pozostawiają swoje auta.

Wg fachowców szykany ograniczają m.in. liczbę wypadków, prędkość potoku ruchu tranzytowego, liczbę niebezpiecznych i niedozwolonych manewrów na jezdni oraz porządkują ruch pieszy wzdłuż i w poprzek uspokajanej jezdni, w rozwiązaniach, w których uwzględniono ten aspekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza