Mieszkańcy gminy Słupsk i Damnicy wykonali szopki bożonarodzeniowe

zbigniew marecki
zbigniew marecki
Mieszkańcy gminy Słupsk i Damnicy wykonali szopki bożonarodzeniowe.
Mieszkańcy gminy Słupsk i Damnicy wykonali szopki bożonarodzeniowe. Archiwum
Udostępnij:
Warsztaty, podczas których stworzyli postaci z szopki, poprowadził Andrzej Wrzecionko, znany już w świecie artysta z Podkarpacia. Prace uczestników warsztatów w czasie świąt Bożego Narodzenia można będzie m.in. zobaczyć w kościele we Wrześciu.

W sobotę (17 października) w świetlicy wiejskiej w Lubuczewie odbyło się podsumowanie warsztatów wykonywania figur z siana. Tam mieszkańcy gminy Słupsk mogli zobaczyć, co można zrobić przy pomocy opracowanej przez Wrzecionkę techniki wykonywania sznurów z siana , a następnie łączenia ich w figury.

W powiecie słupskim zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch kilkunastoosobowych grupach. Rozpoczęły się 6 października z inicjatywy Marii Łuczka – Furmanek, sołtysa wsi Wiklino. . Do udziału w nich zgłosiły się dwa współpracujące ze sobą Ośrodki Kultury: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Centrum Kultury w Damnicy.

- Codziennie warsztaty trwały minimum 3 godziny w każdej świetlicy. Prace rozpoczęliśmy od zrobienia tzw. sznurów z siana, z których zszywaliśmy postaci, a zwierzęta wyklejaliśmy sianem. Na warsztatach powstało 21 gotowych prac wielkości ok. 70 cm. W Wiklinie spotykali się mieszkańcy z terenu gminy (Wiklino, Kukowo, Wrzeście, Lubuczewo, Karżcino, Głobino, Redzikowo)” – mówi inicjatorka warsztatów.

- Prace w Damnicy odbywały się w pomieszczeniach Centrum Kultury w Damnicy Na początku było mnóstwo bałaganu związanego z pleceniem specjalnych sznurów z siana, ale z każdym dniem, z każdą godziną z chaosu zaczynały pojawiać się postaci z uplecionego materiału. W prace nad szopką bożonarodzeniową były zaangażowane panie z całej wsi: Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie "Ciekawi Świata", Stowarzyszenie "Na Tak", pracownicy CEiKu, biblioteki i wielu ludzi, którzy przychodząc spontanicznie do CEiKu angażowali się w pracę nad stworzeniem niepowtarzalnych figur z siana. Przez dwa tygodnie, codziennie po kilka godzin pod okiem artysty próbowaliśmy słomka po słomce ułożyć ten chaos w coś pięknego. I stało się. Powstało dzieło jakich mało jest w Polsce. Na Pomorzu - tylko dwa: w Wiklinie i w Damnicy” – dodaje dyrektor damnickiego Centrum Edukacji i Kultury Grzegorz Gurłacz

W podsumowaniu warsztatów uczestniczyli: Barbara Dykier, wójt Gminy Słupsk, Grzegorz jaworski, wójt Gminy Damnica, Zbigniew Podolak, dyrektor CKIBPGS, przedstawiciele stowarzyszenia Dobre Serca a także pani Marta Mazurek z PARR w Słupsku. Spotkanie uświetnił krótki występ artystyczny Grzegorza Gurłacza, dyrektora Centrum Kultury w Damnicy.

Realizacja warsztatów była możliwa dzięki wsparciu Gminy Słupsk, Centrum Kultury w Damnicy, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk, Agencji Promocji Inwestycji w Warszawie, firmie Gabi, firmie Ulenberg Główczyce, panom: Adamowi Dargacz, Marianowi Micińskiemu, Ryszardowi Lisiewicz, Andrzejowi Wawrzyniakowi.

Pomysł i zrealizowane zajęcia stanowiły kontynuacje zajęć które odbyły się w ferie zimowe. Wtedy dzięki projektowi CKIBP GS „Kulturowo i wielopokoleniowo wokół świetlicy wiejskiej” finansowanemu z Fundacji Banku Zachodniego WBK udało się zaprosić Andrzeja Wrzecionko na Pomorze. Oprócz zajęć projektowych w Wiklinie zorganizowane zostały spotkania z nim w Krępie Słupskiej, Wrześciu Głobinie – Gmina Słupsk oraz w Gminach Damnica, Dębnica Kaszubska, Kępice, Miastko.

Efekty prac ludzi zaangażowanych w ten projekt będzie można zobaczyć w grudniu. Damnicka szopka będzie postawiona na ulicy Witosa, na przeciwko kościoła przy budynku Centrum Edukacji i Kultury, natomiast szopka z Wiklina wystawiona będzie w kościele parafialnym we Wrześciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
InCognito

GRATULACJE Mario :) Wspaniała z Ciebie Sołtyska :) Oby jak najdłużej !!!!

I
InCognito

GRATULACJE Mario :) Wspaniała z Ciebie Sołtyska :) Oby jak najdłużej !!!!

I
InCognito

GRATULACJE Mario :) Wspaniała z Ciebie Sołtyska :) Oby jak najdłużej !!!!

Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie