Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łeby bez gazu. Dotychczasowy dostawca na liście sankcyjnej

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Bez ciepłej wody, ogrzewania i z nieczynną kuchenką. Sankcje uderzyły rykoszetem w panią Józefę w Łeby.
Bez ciepłej wody, ogrzewania i z nieczynną kuchenką. Sankcje uderzyły rykoszetem w panią Józefę w Łeby. Łukasz Capar
Łeba odcięta od gazu. Novatek, dotychczasowy dostawca błękitnego paliwa znalazł się na liście sankcyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z wojną na Ukrainie.

Mieszkańcy Łeby bez gazu. To rykoszet po nałożonych przez rząd nowych sankcjach na 50 firm i podmiotów. Na tej liście jest OAO Novatek z siedzibą w Moskwie, który jest dostawcą błękitnego paliwa na terenie nadmorskiej gminy.

- Zostałam bez ciepłej wody i ogrzewania. Nie mogę też nic ugotować - przyznaje pani Józefa, której blok przy ul. 11 Listopada znajduje się naprzeciwko miejscowego biura Novateku. W czwartek, kiedy byliśmy w Łebie, siedziba firmy była zamknięta. - Do gazu podłączaliśmy się na jesień ubiegłego roku. Nie spodziewałam się, że tak może się stać. Ale ja jestem tu sama i jakoś to wytrzymam. Co mają powiedzieć inni?

- My mieszkamy w ośrodku - mówi pani Irena, która nad morze przyjechała razem z 52-osobową grupą diabetyków z Bogatyni. - W pokoju jak na razie nie jest zimno, bo gaz został wyłączony dopiero wczoraj, ale samo to, że nie ma ciepłej wody, jest kłopotliwe. Właściciel pensjonatu został postawiony w trudnej sytuacji. Nie wiemy co w tej chwili robić.

Tymczasowe rozwiązanie to energetyczne alternatywy. Zależny od gazu jest choćby port jachtowy w Łebie, który prowadzi też działalność hotelarską. Na majowy weekend ma tu przyjechać 60 gości.

- Dlatego przełączam ogrzewanie na tryb elektryczny - mówi Jan Biernacki, prezes Portu Jachtowego. - Oczywiście będzie to bardziej kosztowne, ale chcemy się wywiązać z usług, które oferujemy. W kuchni pojawiły się butle z gazem, a salę ogrzewa kominek.

Od środy trwają intensywne rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, który dotknął samorząd. Telefony i spotkania odbywają się na szczeblu województwa pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta - informuje tamtejszy ratusz.

Według resortu spraw wewnętrznych Novatek powiązany jest Leonidem Wiktorowiczem Michelsonem, który został objęty sankcjami rządu Wielkiej Brytanii. Firma ma zajmować czwarte miejsce na liście największych firm rosyjskich i jest beneficjentem decyzji rządu Federacji Rosyjskiej.

- Działa w sektorach gospodarczych zapewniających istotne źródło dochodów rosyjskiemu rządowi, odpowiedzialnemu za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. Ponadto, do dnia 28 lutego 2022 r. członkiem zarządu Novatek był Giennadij Mikołajewicz Timczenko jeden z zaufanych współpracowników Władimira Putina, objęty sankcjami UE - czytamy w uzasadnieniu do decyzji w sprawie wpisania podmiotu na krajową listę sankcyjną.

- Novatek deklaruje chęć dostaw, jednak pod warunkiem zdjęcia z tej listy - mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. - Firma ma mieć zapasy surowca. Wczoraj po godz. 17 zapadły decyzje o zaangażowaniu w rozwiązanie tego impasu PGNiG, która ma zapewnić dostawy jeszcze przed majówką i do czasu rozwiązania problemu lub zdjęcia sankcji.

Tymczasem około 40 km sieci gazowej na terenie Łeby wraz z wszystkimi urządzeniami jak zbiorniki na gaz skroplony, komory rozprężania i system toczni jest własnością spółki z Rosji. Burmistrz Strzechmiński przypomina, że Novatek odkupił instalacje od koszalińskiej firmy Amber Gaz kilka lat temu. Jak więc dostawy gazu w takiej sytuacji mają być w ogóle możliwie?

- Proszę pamiętać, że jest to instalacja krytyczna, która może być wykorzystywana na mocy decyzji premiera -zaznacza Strzechmiński.

Łeba nie jest jedynym samorządem, który zmaga się z tego typu problemem. Kłopoty z brakiem błękitnego paliwa występują w kilku innych gminach w Polsce. Sytuacja w Łebie dotyczy około 300 podmiotów gospodarczych i mniej więcej 80 proc. gospodarstw indywidualnych.

Przypomnijmy, że wczoraj nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. Wg deklaracji PGNiG sytuacja nie ma aktualnie wpływu na bieżące dostawy do klientów tego przedsiębiorstwa PGNiG.

Państwowa spółka ma możliwość zakupu gazu zarówno z Unii Europejskiej, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i międzynarodowego rynku LNG poprzez terminal w Świnoujściu, którego moce zostały w tym roku zwiększone. Ważnym źródłem gazu ziemnego ma być też krajowe wydobycie, a dodatkowym zabezpieczeniem możliwości zaspokojenia popytu wewnętrznego są magazyny gazu w Polsce. Ich stan zapełnienia to około 80 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza