Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy narzekają na rozjeżdżoną drogę przez ciągnik w Retowie

Czytelnik
Rozjeżdżona droga w Retowie.
Rozjeżdżona droga w Retowie. Czytelnik
Mieszkańcy Retowa domagają się wstrzymania działalności miejscowej kopalni piasku.

Chodzi o kopalnię żwiru. Jej właściciel 16 października br. otrzymał od starosty słupskiego koncesję na prowadzenie działalności.

W piśmie, które Stanisław Gonera w imieniu sąsiadów zaadresował do starosty słupskiego, a w sumie rozesłał do 18 instytucji i osób, pisze, że koncesja została wydana niezgodnie z prawem, bo starosta nie poinformował o takim zamiarze mieszkańców wsi i uniemożliwił im wyrażenie opinii na ten temat.

Tymczasem powstanie Zakładu Górniczego "Retowo" spowodowało powrót intensywnego ruchu ciężkiego sprzętu, który odbywał się we wsi już wiosną. Zdaniem autora pisma, kursujące wahadłowo od rana do wieczora ciągniki z wyładowanymi piaskiem przyczepami niszczą nieprzystosowaną do tak intensywnego ruchu drogę powiatową, która na odcinku prowadzącym przez wieś nie nadaje się do użytku. Z załączonych fotografii wynika, że po opadach deszczu droga przypomina bagno.

Ponadto na budynkach sąsiadujących z drogą pojawiły się nowe rysy i pęknięcia. Pan Gonera zwraca też uwagę, że w wyniku eksploatacji kopalni piasku w Retowie w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego dochodzi do dewastacji krajobrazu wokół wsi, bo dziura w ziemi może osiągnąć powierzchnię nawet 2 hektarów. Na dodatek do wsi mogą przestać zaglądać turyści, którzy tam trafiali, korzystając ze szlaku rowerowego lub wędrując szlakiem św. Jakuba.

"Nie wyobrażamy sobie bezpiecznego przejazdu rowerzystów na wąskiej drodze bez poboczy , zmuszonych do przeciskania się pomiędzy kursującymi od rana do wieczora traktorami wyładowanymi piaskiem" - podkreśla pan Gonera.

Eugenia Dereszyńska, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie słupskim, tłumaczy, że mała kopalnia piasku (0,5 ha) w Retowie powstała na potrzeby realizowanej właśnie inwestycji - modernizacji wałów przeciwpowodziowych wokół jeziora Gardno.

- Moim zdaniem nie ma powodów do odbierania jej właścicielowi koncesji na prowadzenie wydobycia piasku. Jest natomiast problem drogi powiatowej, która nie została wykonana w wysokim standardzie i pod wpływem intensywnego ruchu, który tam się teraz odbywa, niszczy się - wyjaśnia dyr. Dereszyńska.
Jak nas poinformował Paweł Bojkowski z PZD, już w przyszłym tygodniu rozpocznie się bieżący remont drogi powiatowej w Retowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza