Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy płacą, urząd nie musi

Michał Kowalski [email protected]
Remontowana kamienica wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Konopnickiej w Słupsku.
Remontowana kamienica wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Konopnickiej w Słupsku. Krzysztof Tomasik
Prywatni właściciele mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych dostają wezwania przedsądowe do zapłacenia za fundusz remontowy.

Urząd Miejski, który jest właścicielem pozostałych lokali - nie, choć nie płaci.

Fundusz remontowy w każdej wspólnocie tworzy uchwała. Zobowiązuje ona wszystkich członków (właścicieli mieszkań) do wpłat na konto bankowe wspólnoty.

Z funduszu pokrywa się remonty tak zwanych części wspólnych budynku (np. klatek schodowych i elewacji).

Jednak w Słupsku na fundusze remontowe terminowo, co miesiąc, muszą płacić prywatni właściciele mieszkań, a gmina już nie. Zdaniem urzędników z ratusza... urząd nie ma takiego obowiązku.

- Nie wpłacamy pieniędzy na fundusz co miesiąc, lecz z chwilą gdy zostanie wykonany dany remont. Wówczas regulujemy swoje należności - mówi Anna Łukaszewicz, skarbnik miasta.

Tymczasem brak tych wpłat na konta bankowe wspólnot, skutkuje mniejszymi zyskami z tytułu oprocentowania konta.

Co ciekawe Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, które zarządza budynkami komunalnymi w mieście wysyła przedsądowe wezwania do zapłaty do prywatnych właścicieli, którzy na fundusz nie płacą.
- Tak, robimy to - potwierdza Lech Zacharzewski, prezes PGM. Czemu spółka nie występuje z identycznymi pismami do gminy? - My ich informujemy o zadłużeniu. To wystarcza - informuje prezes.

- Mieliby wysyłać pisma do nas? Przecież oni zarządzają nieruchomościami w naszym imieniu. To tak jak gdyby wysyłali pisma do siebie - kwituje Łukaszewicz.

Tymczasem w piśmie - wzorze "wezwania do zapłaty" jakie wysyłane jest przez PGM do prywatnych właścicieli czytamy: "Przypominam, że obowiązująca ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali w sposób jednoznaczny określa obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej w zakresie ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem lokalu i partycypacją w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej".

Zdaniem prezesa gmina jest solidnym płatnikiem, bo mimo, że nie wpłaca pieniędzy na fundusz remontowy co miesiąc, to zawsze rozlicza się po zakończonym remoncie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza