Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pomorza najczęściej korzystają z pociągów

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Stacja kolejowa w Słupsku. Pod koniec 2018 r. uruchomiono połączenie do Elbląga.
Stacja kolejowa w Słupsku. Pod koniec 2018 r. uruchomiono połączenie do Elbląga. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Mieszkańcy Pomorza najczęściej korzystają z pociągów. Taką informację podał Urząd Transportu Kolejowego, który informacje pozyskuje od wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce.

Z danych UTK wynika, że statystyczny Pomorzanin jechał pociągiem w 2018 roku 24,8 razu. To trzy razy częściej niż statystyczny Polak. Drugie miejsce osiągnęło województwo mazowieckie ze wskaźnikiem 18,2, a trzeci jest Dolny Śląsk (9,4). Średni wskaźnik dla całej Polski to 7,9.

Pomorze jest jedynym regionem, który może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku. Przypomnijmy, że także w 2017 r. województwo pomorskie było regionem, w którym statystyczny mieszkaniec najczęściej korzystał z kolejowych przewozów pasażerskich.

Prawie 25 podróży pociągiem w ciągu roku to bardzo wysoki wynik również w skali europejskiej. Pomorzanie podróżują koleją chętniej niż Szwedzi, Francuzi czy Węgrzy, a prawie tak samo często jak Brytyjczycy

- zauważa Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Z racji gęstości zaludnienia największa część pasażerów przewija się na dworcach w Trójmieście i jego okolicach. Z wyliczeń wynika, że udział przewozów regionalnych i aglomeracyjnych to znacząca większość - 93 proc.

Przypomnijmy, że w naszej części województwa po ponaddwuletnim remoncie na początku lipca oddano do użytku linię kolejową nr 405 z Ustki, przez Słupsk, Kępice, Miastko do Szczecinka. Natomiast jeszcze pod koniec 2018 r. uruchomiono nowe połączenia ze Słupska do Elbląga, które realizowane są przez nowoczesne pociągi impuls.

Wiosną do lobbingu nad reaktywacją linii kolejowej nr 212 z Korzybia przez Bytów do Lipusza przystąpili samorządowcy z powiatów słupskiego i bytowskiego. - Konieczność rewitalizacji tej linii wynika z naszych potrzeb. Postanowiliśmy połączyć siły. Trudno jednemu samorządowcowi walczyć z PKP i jej spółkami. Wspólnie będziemy starać się o przywrócenie ruchu - mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic, inicjatorka porozumienia.

Trwa głosowanie...

Czy podróżujesz koleją?

Niestety, oddala się perspektywa budowy drugiego toru na linii nr 202 łączącej Słupsk z Wejherowem oraz Gdynią. Niedawna aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego obniża przewidywaną wartość modernizacji linii 202 z dwóch miliardów złotych do 310 milionów. Co prawda spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnia, że linia docelowo od Wejherowa do Słupska będzie dwutorowa, ale nie informuje konkretnie, kiedy zaczną się prace. Mówi się o IV kwartale 2020 roku, ale z zaznaczeniem, że „po zapewnieniu finansowania”.

Tymczasem Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku (ciało działające w ramach samorządu województwa pomorskiego) zaprasza mieszkańców powiatu słupskiego do udziału w ankiecie „Oceny jakości dostępności transportu kolejowego w województwie pomorskim”. Z taką prośbą rada zwróciła się w oficjalnym piśmie do starosty słupskiego. Rada chciałaby wiedzieć np., czy rozkłady jazdy są dostosowane do potrzeb pasażerów, czy punktualność połączeń oraz czy czas dojazdu do celu są jest zadowalające. Jest również pytanie o to, czy stosowany tabor zapewnia właściwy komfort jazdy oraz czy jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także: Słoneczny przywiózł pierwszych turystów do Ustki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza