Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy ul. Romera twierdzą, że płacą za dużo za wodę

Marcin Markowski [email protected]
Mieszkańcy wieżowców za wodę muszą płacić więcej niż ich sąsiedzi z niższych budynków.
Mieszkańcy wieżowców za wodę muszą płacić więcej niż ich sąsiedzi z niższych budynków. Kamil Nagórek
Mieszkańcy bloku numer 4 twierdzą, że płacą za dużo za ciepłą wodą. Ich zdaniem inni mieszkańcy osiedla Niepodległości mają zdecydowanie niższe opłaty.

Dla mieszkańców bloku przy ul. Romera 4 w Słupsku każdy rachunek za czynsz jest dużym ciosem finansowym. Ich zdaniem, Spółdzielnia Mieszkaniowa Kolejarz nalicza zbyt dużą opłatę za ciepłą wodę.

- Rodzice poprosili mnie, żebym przeanalizowała ich opłaty za mieszkanie, które wydawały im się zbyt wysokie - mówi Małgorzata Święconek z osiedla Niepodległości. - Okazało się, że płacą aż 38 złotych za metr sześcienny ciepłej wody. Ja płacę dużo mniej, a miesz­kam na pobliskim Bursztynowym Osiedlu. U mnie ciepła woda kosztuje 13 złotych za metr sześcienny. Mam koleżankę przy ulicy Rzymowskiego. Ona z kolei płaci za metr sześcienny wody ciepłej 24 złote.

Ten sam problem zgłosiła nam pani Jadwiga, która również jest mieszkanką bloku przy ul. Romera 4.

- Płacę ponad dwadzieścia złotych więcej za ciepłą wodę niż moja koleżanka, która mieszka przy ulicy Małcużyńskiego. U niej metr sześcienny wody kosztuje 25 złotych. Spółdzielnia ta sama, a takie duże różnice - żali się pani Jadwiga. - Niedługo ludzie przestaną się myć, żeby zaoszczędzić pieniądze.

O wyjaśnienie wątpliwości naszych czytelników poprosiliśmy prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz.

- Opłaty za podgrzanie wody ustalane są na podstawie ponoszonych przez spółdzielnię kosztów. Koszt podgrzania wody w danym budynku dzielony jest na ilość ciepłej wody zużywanej w tym budynku. W kalkulacji tej uwzględnia się również wynik rozliczenia kosztów i przychodów roku poprzedniego. Rozliczanie kosztów podgrzania wody odbywa się odrębnie na każdy budynek, dlatego opłaty za podgrzanie wody są kalkulowane indywidualnie dla każdego budynku.

Ze schematu kalkulacji opłat za podgrzanie wody wynika, że wysokość opłaty za podgrzanie wody zależna jest od dwóch elementów: kosztów podgrzania wody, które są zależne od ilości zużytej energii cieplnej na podgrzanie wody oraz od ilości ciepłej wody zużywanej w danym budynku - wyjaśnia Tomasz Pląska, prezes Kolejarza.

Zdaniem prezesa, na ilość energii cieplnej zużywanej do podgrzania wody znaczący wpływ ma sposób wykonania instalacji ciepłej wody w danym budynku.

- Budynek przy ulicy Romera 4 został wybudowany w 1984 roku, kiedy nikt nie myślał o pomiarach ilości energii ciepl­nej zużywanej do podgrzania wody ani o pomiarach ilości zużywanej wody. Piony ciepłej wody wykonane zostały bez żadnej izolacji termicznej. W zwią­zku z tym, że budynek Romera 4 ma 11 kondygnacji, średnice pionów ciepłej wody są stosunkowo duże, aby zapewnić dostawę wody na wszystkie kondygnacje.

Takie wykonanie instalacji powoduje duże straty energii cieplnej na wewnętrznej instalacji ciepłej wody, co ma wpływ na wysokość kosztów podgrzania wody - dodaje Tomasz Pląska. - Budynki przy ulicach Małcużyńskiego czy Rzymowskiego są niskie, więc straty energii cieplnej na wewnętrznej instalacji są niższe.

Budynki na Bursztynowym Osiedlu zostały wykonane w nowej technologii i przypuszczam, że cała wewnętrzna instalacja ciepłej wody posiada izolację termiczną, tak jak jest to w nowych budynkach naszej spółdzielni przy ulicy Herbsta 1 i 3. To powoduje, że koszt podgrzania wody w tych budynkach jest znacząco niższy niż w budynku przy ulicy Romera 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza