Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy urządzają Ustkę. Budżet Obywatelski 2024

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Szkoła Usteckich Syren to jednym z projektów poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego Ustki
Szkoła Usteckich Syren to jednym z projektów poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego Ustki Urząd Miasta Ustka
Do 3 kwietnia ustczanie mogą przedstawiać swoje pomysły, które mogą być zrealizowane z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego 2024. Każdy, kto zamierza uatrakcyjnić miasto, może próbować rozbić bank z 500 tysiącami złotych.

- Nabór rozpoczął się już 6 marca, a do 3 kwietnia można składać propozycje zadań do usteckiego Budżetu Obywatelskiego – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - Propozycje mieszkańców, które zwyciężą w głosowaniu, zostaną zrealizowane z miejskiego budżetu. Do rozdysponowania jest pół miliona złotych, z czego 400 tysięcy złotych na zadania inwestycyjne i 100 tysięcy złotych na zadania społeczne, w tym kwoty do 50 tysięcy złotych na jedno zadanie. Każdy mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę propozycji zadań, ale każde z nich wymaga złożenia na odrębnym formularzu zgłoszeniowym.

Nie zmieniły się zasady przedstawiania projektów. Propozycje można składać na formularzu zgłoszeniowym w wersji papierowej lub elektronicznie na portalu Budżetu Obywatelskiego Miasta Ustka. Należy pamiętać, że każda z propozycji
musi zostać poparta podpisami co najmniej 15 mieszkańców. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na portalu BO i w Biurze Obsługi Interesantów w ratuszu.

- Pomysły mogą dotyczyć inwestycji, mających charakter budowy czy modernizacji elementów infrastruktury przestrzeni publicznej, na przykład placów zabaw, siłowni zewnętrznych, skwerów, parków, boisk. Także elementów ulic – chodników, dróg rowerowych, jezdni i parkingów, likwidacji barier architektonicznych, tworzenia elementów małej architektury, mebli miejskich, zieleni, oświetlenia – podpowiada Eliza Mordal. - W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego były to na przykład Young Spot, plac zabaw, ogród botaniczny, korty tenisowe, budowa chodnika, toaleta dla psów, miasteczko ruchu drogowego i inne. Natomiast zadania społeczne polegają na organizacji imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw, festiwali, spotkań, zawodów sportowych itp.

W tej kategorii mieszkańcy składali projekty: Koszykówka dla każdego, Święto ulicy Marynarki Polskiej, EKO Spływ rzeką Słupią i warsztaty Nie pękaj!Ratuj!, Szkoła Usteckich Syren, czy HIP HOP na fali.

14 marca o godzinie 17 odbędzie się spotkanie w ratuszu, na którym będzie można omówić pomysły. Natomiast 24 i 29 marca to dni otwarte Budżetu Obywatelskiego, podczas których będzie można porozmawiać z urzędnikami wyznaczonymi do kontaktu w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

W tym roku zostaną zrealizowane ubiegłoroczne pomysły mieszkańców. To cztery zadania. Inwestycyjne: przy Szkole Podstawowej nr 2 powstanie miasteczko ruchu drogowego, a na cmentarzach pojawią się tak zwane „zniczodzielnie” i stacje narzędziowe, dostępne dla każdego odwiedzającego groby. Dzięki narzędziom będzie można zrobić porządki i wykorzystać znicze, które sprzątnięto już z innych nagrobków. Obecnie trwa wyłanianie wykonawców. Z kolei zadania społeczne to projekt Usteckie dzieci na harcerskim szlaku oraz Praktyczne warsztaty z grafitti. W przypadku tych projektów ratusz przygotowuje ogłoszenie konkursów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza