Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija pięć lat od zaginięcia Iwony Wieczorek

Piotr Andrzejewski (aip)
Matka Iwony Wieczorek nie przestał szukać córki.
Matka Iwony Wieczorek nie przestał szukać córki. Archiwum Dziennik Bałtycki
W czwartek (16 lipca) mija pięć lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Do tej pory policji nie udało się ustalić, co stało się dziewczyną.

Ślad urywa się na nadmorskiej promenadzie w Gdańsku Jelitkowie, gdzie kamery zarejestrowały idącą dziewczynę. Ta głośna sprawa wpłynęła jednak na zmianę systemu poszukiwań zaginionych w Polsce.

Nasze Forum o Iwonie Wieczorek

Co wydarzyło się po wyjściu Iwony Wieczorek z sopockiego klubu w upalną noc 16 lipca 2010 roku? W rozwiązanie tej zagadki zaangażowały się, oprócz policji, ogólnopolskie media, detektyw-celebryta Krzysztof Rutkowski, a nawet jasnowidz Krzysztof Jackowski. Liczne, nieraz sensacyjne teorie i wątki, takie jak rzekoma obecność Iwony Wieczorek w Paryżu, urywają się nie rzucając nowego światła na sprawę.

Wnioski, jakie płyną z tego i innych zaginięć - a tych było w 2014 roku w Polsce prawie 21 tysięcy i liczba ta rośnie o 2 tysiące każdego kolejnego roku - zostały zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli o poszukiwaniu osób zaginionych z kwietnia 2015 r. NIK chwali policję za wprowadzenie procedur ułatwiających poszukiwanie osób zaginionych, m. in. poprzez wprowadzenie trójstopniowej kategoryzacji osób zaginionych, usystematyzowanie oznaczania profili DNA osób zaginionych oraz wdrożenie systemu Child Alert, którego skuteczność została potwierdzona w kwietniu 2015 roku w sprawie porwania 10-letniej Mai z podszczecińskiego Wołczkowa.

NIK wytyka jednak błędy policji. Kontrolą NIK została objęta m. in. Komenda Miejska Policji w Sopocie, do której w 2010 roku zostało zgłoszone zaginięcie Iwony Wieczorek. Zdaniem NIK sprawie przydzielona została nieodpowiednia kategoria, co skutkowało brakiem nadania sprawie należnego jej priorytetu, a w konsekwencji bezpowrotnej utracie wielu potencjalnie kluczowych dowodów.

- Kontrola przeprowadzona w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie wskazuje, że tej sprawie nadano kategorię drugą, podczas gdy z okoliczności wynikało jasno, że należało zastosować kategorię pierwszą, bowiem zaginiona nagle opuściła ostatnie miejsce swojego pobytu, w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa albo zagrożenia jej życia - podkreśla rzecznik NIK Paweł Biedziak. Po zaginięciu Iwony Wieczorek, mieszkańcy i turyści domagali się lepszego zabezpieczenie gdańskiego pasa nadmorskiego.

O miejscu tym znów zrobiło się głośno w 2015 roku, po tym, jak doszło tu do serii zbrodni. W lutym 2015 roku w parku w Brzeźnie zginęła 17-letnia Agata z Wejherowa, kilka tygodni później ojciec zabił tu swoją kilkuletnia córkę, a na początku lipca zgwałcono ukraińską studentkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza