Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion złotych dla gminy Kępice na bezpłatną usługę. Znamy szczegóły

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Archiwum
Gmina Kępice zdobyła dofinansowanie w kwocie miliona złotych na realizację projektu wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych. Projekt otrzymał wysoką ocenę w skali kraju i znalazł się na drugim miejscu na liście rankingowej.

Projekt o nazwie "Kępice bez barier" ma pozwolić na realizację usług indywidualnego transportu, tzw. door to door, czyli od drzwi do drzwi. Na jego realizację gmina otrzyma 100-procentowe dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To kwota miliona złotych.

- Projekt skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców naszej gminy o ograniczonej mobilności, zatem do osób nie tylko z niepełnosprawnościami, ale do wszystkich którzy mają problemy z poruszaniem się - wyjaśnia Marzena Piszko-Bojaryn, koordynator dostępności w Urzędzie Miejskim w Kępicach.

Autorzy projektu wskazali w nim, że w gminie Kępice występuje problem z komunikacją publiczną. Aż do 18 z 36 miejscowości w gminie nie dociera żaden przewoźnik. Taka sytuacja jest szczególnie uciążliwa dla osób starszych, które mają problem z poruszaniem się oraz dla osób niepełnosprawnych.

Założeniem projektu "Kępice bez barier" jest możliwość zamawiania przez mieszkańców gminy samochodu wraz z kierowcą, który dowiezie ich pod wskazany adres. Wdrożona usługa pozwoli beneficjentom bezpłatnie dotrzeć np. do lekarza, urzędu, na rehabilitację czy załatwić istotne sprawy w instytucjach także poza terenem gminy.

Otrzymane dofinansowanie pozwoli na zakup dwóch pojazdów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami - busa oraz samochodu elektrycznego.

- Bus będzie obsługiwał raczej dalsze wyjazdy. Natomiast auto elektryczne świetnie nadaje się do komunikacji na terenie gminy. Eksploatacja tego auta jest tańsza niż pojazdu z silnikiem spalinowym. Jest też korzystna dla środowiska - wyjaśnia Marzena Piszko-Bojaryn.

Co ważne, samochody będą wyposażone m.in. w wózki inwalidzkie, torby medyczne, szelki dla psów asystujących. Dotacja obejmuje również zakup stacji szybkiego ładowania dla auta elektrycznego.

Projekt zakłada ścisłą współpracę ze Spółdzielnią Socjalną "Razem", która będzie odpowiadać za realizację usługi od strony organizacyjnej.

- Dodatkowo planujemy zatrudnienie kierowców oraz asystentów osób z niepełnosprawnościami, którzy zostaną przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - podkreśla Piszko-Bojaryn.

W ramach projektu zostanie również opracowana aplikacja pozwalająca zamawiać samochód pod dom.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach konkursu organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza