Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na dotacje na e-usługi

(wf)
Dotacje na e-usługi może otrzymać firma działające ponad rok, ale nie dłużej niż dwa lata.
Dotacje na e-usługi może otrzymać firma działające ponad rok, ale nie dłużej niż dwa lata. Kamil Nagórek
Do 17 sierpnia trwa nabór wniosków na dotacje w programie umożliwiającym dofinansowanie firm działających w branży nowych e-usług.

Nabór jest prowadzony w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (POIG) współfinansowanym przez Unie Europejską. Dotacje na nowe e-usługi to jedna z cieszących się największą popularnością forma wsparcia unijnego. Do tej pory o dofinansowanie ubiegało się ponad 10 tys. firm. Średnio co piąta z nich otrzymała dotację. W tym roku to już drugi nabór wniosków. W pierwszym, który trwał od 6 marca do 20 kwietnia złożono 718 aplikacji.

- Wniosków w wiosennym naborze było mniej, ale to dopiero pierwszy z trzech zaplanowanych w tym roku. Oczywiście trudno będzie osiągnąć tak imponujący wynik jak jeszcze przed dwoma laty, kiedy wpłynęło prawie 5000 wniosków. Jednak to było przed zaostrzeniem kryteriów i o dotację było łatwiej - tłumaczy Paulina Puchalska, konsultantka ds. funduszy UE w Europejskim Centrum Doradztwa Finansowego w Poznaniu, który rozlicza wnioski o dotacje.

Budżet przewidziany na tę rundę to niecałe 144 mln złotych. To o połowę mniej, niż podczas wiosennego rozdania. Dlatego zapewne nie wszyscy wnioskodawcy otrzymają dotacje. Ponadto aktualny najbliższy nabór będzie pierwszym, w którym dopuszczono do ubiegania się o dofinansowanie na nowe e-usługi firmy ze stażem powyżej roku działalności (ale nie wyższym niż dwa lata). Ma to zachęcić do korzystania z dotacji bardziej doświadczonych przedsiębiorców.

Jednak jak zaznacza Paulina Puchalska z ECDF, po wprowadzeniu tej zmiany nie zauważono znaczącego zwiększenia zainteresowania firm tym projektem. - Aczkolwiek trzeba poczekać do końca naboru, aby przekonać się, jakie są jej realne skutki. To na pewno krok w dobrym kierunku - dodaje specjalistka z ECDF.

Pewne zmiany wprowadzono również w kryteriach oceny projektów. Dotyczą one m. in. punktów przyznawanych za odpowiadanie e-usługi na niezagospodarowaną niszę rynkową. Wcześniej w ramach tego kryterium można było otrzymać 20 punktów, ale tylko wtedy, kiedy zgłoszona e-usługa nie posiadała na rynku odpowiednika ani w formie tradycyjnej, ani w formie elektronicznej.

- Obecnie rozdzielono tę punktację. Wnioskodawcy mogą otrzymać 10 punktów, kiedy dla e-usługi istnieje konkurencja, ale tylko w formie tradycyjnej, natomiast 20 punktów, kiedy to rozwiązanie nie występuje jeszcze na rynku docelowym w żadnej ze wskazanych postaci - wyjaśnia Paulina Puchalska.

Firmy zakwalifikowane do projektu mogą liczyć na dotacje w wysokości od 20 do 700 tys. zł.

Gdzie składać wnioski
Wnioski o dotacje nowych e-usług przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie, ul. Pańska 81/83. Szczegóły na www.parp.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza