Miliony na pomoc społeczną w powiecie słupskim. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie seniorów, pieczy zastępczej i osób niepełnosprawnych

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec

Wideo

Zobacz galerię (16 zdjęć)
Miliony na pomoc społeczną w powiecie słupskim. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z partnerami oraz Fundacja „Przystań” otrzymały unijne granty w wysokości ponad 6 milionów złotych. Podczas konferencji prasowej trzy symboliczne czeki wręczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, w towarzystwie radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego Danuty Wawrowskiej oraz Marka Biernackiego, kierownika zamiejscowego biura Urzędu Marszałkowskiego w Słupsku.

W poniedziałek, 25 stycznia, odbyła się konferencja prasowa w siedzibie starostwa powiatowego w Słupsku, podczas której przedstawiciele samorządu oraz słupska Fundacja „Przystań” otrzymali trzy symboliczne czeki na łączną kwotę 6 252 992 złotych. Środki są unijne i pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Najwięcej, bo aż 4 075 582 złotych, trafiło do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku i jego partnerów na projekt „Srebrna sieć II”. Oprócz tego PCPR wraz z partnerami otrzymało grant w wysokości 818 773 złotych na działania w ramach projektu „Rodzina w Centrum II”. To ewenement, bo w całym konkursie tylko Powiat Słupski otrzymał dofinansowanie na więcej niż jeden projekt.

- Jesteśmy jedynym beneficjentem powiatowym, który pozyskał środki aż na dwa projekty. To są projekty „Srebrna sieć II”, który jest skierowany do seniorów, oraz „Rodzina w Centrum II”, który skierowany jest do pieczy zastępczej – mówił Paweł Lisowski, starosta słupski. - Dla nas, jako samorządu powiatowego, który kojarzą państwo głównie z konferencji prasowych dotyczących dróg, transportu publicznego, zadań infrastrukturalnych, jest to ogromna radość. Cieszymy się, bo te zadania skierowane do seniorów są w naszym powiecie bardzo potrzebne i oczekiwane.

Ze „Srebrnej sieci” skorzystają osoby starsze, ale także ich opiekunowie. Pieniądze przeznaczone będą między innymi na doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, która znajduje się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, kontynuację i rozwój usług dla seniorów, takich jak usługi sąsiedzkie, teleopieka, specjalistyczne usługi opiekuńcze. Dodatkowo powstaną Kluby Seniora oraz Powiatowa Rada Senioralna. Odbędą się szkolenia, a w ramach animacji środowiska organizowane będą Srebrne Pikniki. Nadal będzie działał Srebrny Telefon oraz mobilne poradnictwo psychologiczne.

- „Srebrna sieć” są to działania skierowane do seniorów dwutorowo. Z jednej strony są przeznaczone dla tych seniorów, którzy są niezwykle aktywni na terenie naszego powiatu. Powstanie aż 16 klubów seniora, powstaną dodatkowe senioralne rady gminne, a te które już działają, zostaną wzmocnione. Z drugiej strony w ramach tego programu będą działania skierowane do tych seniorów, którzy z różnych powodów nie wychodzą z domu, ale potrzebują dodatkowego wsparcia – wyjaśnił Paweł Lisowski.
Przy projekcie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku współpracuje z gminami Kobylnica, Kępice, Słupsk, Dębnica Kaszubska, Potęgowo, Ustka, Smołdzino, Główczyce, Stowarzyszeniem „My dla Was” z Przytocka oraz Altra Consulting spółka z.o.o. z Gdańska.

Drugim projektem, na jaki wręczono czek, jest „Rodzina w Centrum”. Tutaj Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie działania będzie prowadzić wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kobylnicy, Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Słupsku oraz Fundacją Bocianie Gniazdo w Runowie. Wsparciem projektowym objętych będzie 110 osób – osoby sprawujące pieczę zastępczą, dzieci przebywające w pieczy zastępczej, wychowankowie pieczy zastępczej, którzy próbują się usamodzielnić oraz osoby z rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Działania, jakie zostaną podjęte, to między innymi warsztaty psychologiczne, specjalistyczne konsultacje, wyjazdy edukacyjne, mediacje rodzinne, spotkania z logopedą. Zarówno „Rodzina w Centrum” jak i „Srebrna Sieć” zostaną dofinansowane aż w 95%.

Trzeci projekt, na który został wręczony czek to „Sieć Oparcia Społecznego – spersonalizowane usługi społeczne katalizatorem rozwoju indywidualnego osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów”. W tym przypadku beneficjentem są podopieczni Fundacji „Przystań”. Na ręce Zofii Stodoły, prezes fundacji, został wręczony symboliczny czek na kwotę 1 358 636,86 złotych. Przedstawicielka „Przystani” podziękowała za zaufanie i zaznaczyła, że otrzymanie dofinansowania nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc Starostwa Powiatowego.

- Podkreślam, że aplikowanie do tego projektu nie byłoby możliwe, gdyby nie partnerstwo ze Starostwem Powiatowym, które umożliwia nam realizację tego projektu. Jest on przeznaczony dla młodych ludzi z autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną – dla tych ludzi, którzy po ukończeniu nauki w specjalnych ośrodkach szkolono-wychowawczych, zostają bez pracy, bez żadnych perspektyw życiowych. Ten projekt, ten czek, który trzymam w rękach, otworzy im świat – powiedziała prezes fundacji.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksandra

potrzebne wsparcie dla krysi i marty ze sluspska, rachwal juz wiezie spychacz ze szwecji, aby rozliczyc pezedentke i jej martusie za to ze rozbily mu rodzine

E
Elka

Konon wszędzie się wpycha, wszędzie chce być a Paweł jak cień.

G
Gość

Nie wiem dla czego ale przypomniał mi się serial Alternatywy 4 tam też specjalna komisja całego świata objęła patronat i wsparcie finansowe.

Tylko kto z tej grupki na filmiku jest Aniołem ?

Dodaj ogłoszenie