Minister środowiska spotkał się z mieszkańcami gminy...

  Minister środowiska spotkał się z mieszkańcami gminy Smołdzino (wideo, zdjęcia)

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Głos Pomorza

  Parki narodowe to mój priorytet - zapewniał w poniedziałek w Smołdzinie Maciej Grabowski, minister środowiska. Spotkał się tam z mieszkańcami gminy, którzy żalą się na sąsiedztwo parku.


  We poniedziałkowym spotkaniu w Smołdzinie, poza ministrem, uczestniczyli: kierownictwo i pracownicy SPN, leśnicy, samorządowcy z powiatu słupskiego oraz władze i mieszkańcy gminy Smołdzino.

  Zobacz także: Konflikt między SPN a mieszkańcami okolic Smołdzina trwa

  Minister Grabowski rozpoczął od przedstawienia oferty dla zielonych gmin na lata 2015-2020, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.
  Ten rodzaj wsparcia będzie dotyczył tych gmin, w których ponad 50 procent powierzchni stanowią obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronionych, czyli parki narodowe, obszary Natura 2000 oraz rezerwaty przyrody. Zaproponuje go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Zobacz także: Spór o dostęp do plaż w Słowińskim Parku Narodowym

  Jednocześnie minister wyjaśnił, że preferencje będą dotyczyć tylko tych gmin, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 92 procent wskaźnika dochodów dla wszystkich gmin. W praktyce wsparcie ma polegać na udzielaniu gminom różnego rodzaju pożyczek na przedsięwzięcia dotyczące gospodarki wodno-ściekowej, racjonalnej gospodarki odpadami, ochrony powierzchni ziemi, poprawy efektywności energetycznej czy przeciwdziałaniu zagrożeniom środowiska i likwidacji ich skutków.

  Jednak te deklaracje nie wzbudziły aplauzu zebranych. Małgorzata Żebrowska, wicewójt gminy Smołdzino, mówiła wprost, że gminie są potrzebne stałe i duże dochody, najlepiej w formie rekompensaty za to, że na jej terenie leży SPN. Nie ukrywała, że liczy na zwiększenie wpływów z podatków od lasów na terenie parku, które do tej pory były o 50 procent niższe od podatków leśnych na innych terenach. Rzecz w tym, że gminie Smołdzino brakuje pieniędzy na wkład własny do realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

  Szczegóły we wtorkowym wydaniu "Głosu"


  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!