Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miododajna zagroda w Warcinie. Propozycja na weekend (zdjecia)

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wielu słupszczan w dni wolne planuje wypoczynek nad morzem. Ale może czasem warto zmienić kierunek i obcować z przyrodą w mniej ludnych miejscach. Jak choćby w parku przy Technikum Leśnym w Warcinie w gminie Kępice, gdzie utworzono "Miododajną zagrodę".

Technikum Leśne w Warcinie to szczególna placówka edukacyjna. Młodzież w trakcie procesu kształcenia poznaje nie tylko zagadnienia gospodarki leśnej. Uczniom wpajane są również aspekty znaczenia ochrony przyrody i naturalnego środowiska. To właśnie przy Technikum Leśnym w Warcinie od 1996 działa Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, jedna z niewielu tego typu placówek w Polsce.

Inna osobliwość warcińskiego technikum to sama siedziba szkoły, którą jest pałac zbudowany w 1664 roku. Od chwili powstania pałac był wielokrotnie przebudowywany, a obecny stan jest efektem przebudowy, którą dokonał Otto von Bismarck, kanclerz Prus i Cesarstwa Niemiec w latach 1862 - 1890, najsłynniejszy właściciel Warcina. Bismarck kupił tutejszy pałac wraz z przylegającym majątkiem w 1867 r. Pałac odzyskał swój blask, a jednocześnie zrewitalizowano przylegający park, który w prawie niezmienionej formie istniej do dziś. To jeden z piękniejszych i - co ważne - zachowanych przykładów dworskiej architektury parkowej na Pomorzu.
Teren parku jest pod pieczą Technikum Leśnego, co jest gwarancją utrzymania odpowiedniej równowagi pomiędzy tym, czego potrzebuje przyroda, a tego co cieszy ludzkie oko.

Oto wiosną tego roku grupa uczniów technikum pod wodzą Lucyny Mielniczek, nauczycielki i szkolnej bibliotekarki, urządzili w szkolnym parku "Miododajną zagrodę". Wolontariursze postanowili wspomóc pszczoły miodne i dziko żyjące, które odpowiadają za zapylanie roślin i przygotować na terenie szkoły kwiatową łąkę. Toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu sprawiają, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. Dyrekcja szkoły wyznaczyła teren na kwitnącą łąkę w szkolnym ogrodzie botanicznym, który jest częścią parku pałacowego.

- Pszczoły pełnią niezwykle istotną rolę w przyrodzie. Zapylają rośliny, które bez tego procesu nie mogłyby istnieć. Warto sobie na przykład uzmysłowić, że to dzięki pszczołom możemy cieszyć się owocami, no i oczywiście miodem - mówi Lucyna Mielniczek.
Żeby zebrać nektar na kilogram miodu pszczoły musza odwiedzić ok. 4 mln kwiatów!

"Miododajna zagroda" to kilka stanowisk z różnymi roślinami, zarówno z kwiatami ozdobnymi, jak i ziołami. Stanowiska urządzono wykorzystując drewniane palety, które wypełniono ziemią. Są też klasyczne grządki pośród trawy.
Zbudowano też pokaźny dom dla owadów, w którym schronienie mogą znaleźć nie tylko pszczoły, ale także biedronki i trzmiele. Ponadto łąka zagospodarowana na "Miododajną zagrodę" jest nie koszona przez cały sezon, aby owady mogły uznać ją za swoje naturalne siedlisko.

"Miododajną zagrodę" można zwiedzać, bo teren jest otwarty dla każdego. To może być ciekawa sobotnia lub niedzielna wycieczka w miejsce, gdzie można popatrzeć na rośliny, które czasem znamy z nazwy, ale nie wiemy, jak one wyglądają w naturze, chociażby takie zioła jak majeranek czy szałwia lekarska.

Przy okazji warto zwiedzić cały park przy Technikum Leśnym w Warcinie. Oprócz rzadkich okazów roślin, jak np. daglezja, są tam także zabytki materialne, jak pozostałości płyt nagrobnych (pozostałość po kaplicy cmentarnej, która została zniszczona tuż po II wojnie światowej). Są też elementy dekoracyjne, jak choćby płyta z herbem rodowym rodu von Bismarck - trzy dębowe liście i trójlistna koniczyna z inskrypcją "In Trinitate Robur" czyli "W trójcy siła".

Osobliwością parku jest cmentarz 14 psów należących do rodu von Bismarck. Od kilku dni na terenie parku spotkać można też grzyby, w tym piękne prawdziwki.

ZOBACZ TAKŻE: Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Słowińskim Parku Narodowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza