Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz fletu i wizyta w grocie Króla Gór. Na romantyczny koncert zaprasza słupska filharmonia

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Dyrygent Przemysław Fiugajski
Dyrygent Przemysław Fiugajski Materiały prasowe
W ten piątek, 25 marca, słupska filharmonia zaprasza na lubiany przez melomanów repertuar romantyczny. Wyjątkow zapowiada się występ Łukasza Długosza, laureata międzynarodowych konkursów, twórcy lub współtwórcy wybitnych nagrań płytowych, przez krytykę uznawanego za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie.

Koncert odbędzie się w piątek, 25 marca, o godzinie 19, w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara przy ul. Jana Pawła II w Słupsku. Nosi tytuł "W grocie Króla Gór i nie tylko".

Usłyszymy muzykę romantyczną, w tym dwa utwory ilustracyjne, prowadzące słuchaczy w świat baśni i fantazji. Będą to uwertura "Bajka" Stanisława Moniuszki i "Peer Gynt" Suita nr 1 Edvarda Griega. Te utwory zagra orkiestra Sinfonia Baltica pod batutą Przemysława Fiugajskiego. Nasza orkiestra będzie też towarzyszyć wyjątkowemu soliście tego wieczoru - fleciście Łukaszowi Długoszowi. Wykonają Koncert D-dur op. 283 Carla Reinecke'go.

Bilety 40/35/30(S) zł do kupienia na portalu https://biletyna.pl/event/view/id/224266 oraz w kasie teatru codziennie w godzinach jej pracy, a także tuż przed koncertem.

O artystach

Łukasz Długosz - uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę "Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Sala koncertowa im.Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach. Nagrał 51 albumów płytowych dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych, zawierających w przeważającej części muzykę polską, za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg) oraz Fryderyki. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze europejskie rozgłośnie radiowe i telewizyjne. Wielokrotnie nagradzany za wybitną działalność kulturalną. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich na świecie.
Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało w 2021 roku Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.
Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki.

Przemysław Fiugajski - dysponuje rozległym repertuarem symfonicznym i operowym ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XVIII oraz XX i XXI wieku. Występował z większością polskich orkiestr. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach: Write & Play, Aksamitna Kurtyna, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Audio Art, Warszawska Jesień, Muzyka na szczytach, Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk. W listopadzie 2007 roku nagrał dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego Ładnienie Pawła Mykietyna (z Jerzym Artyszem jako solistą; płyta zawierająca to nagranie zdobyła dwie nagrody Fryderyk 2009). Jego płyta z muzyką symfoniczną Wojciecha Ziemowita Zycha nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni Dux, zdobyła w 2010 roku wyróżnienie Supersonic przyznawane przez wychodzące w Luksemburgu pismo „Pizzicato”. Także dla wytwórni Dux nagrał ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach utwory na płyty monograficzne kompozytorów: Michała Dobrzyńskiego (2012) i Agnieszki Stulgińskiej (2013). Od obecnego sezonu artystycznego pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Gorzowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza