Jacek Kmiecik
Siedemnasty mistrz świata w szachach, chiński arcymistrz Ding Liren, zajął ostatnie miejsce w pierwszej kołowej fazie szachów szybkich superturnieju Chess960 Fischer Freestyle GOAT Challenge, odbywającym się w dniach 9-16 lutego w Niemczech. W siedmiu rozegranych partiach aktualny mistrz świata zdobył zaledwie 0,5 punktu.
@chesscom/X

Ding Liren zaliczył koszmarny start z sześcioma porażkami, zanim zremisował z Irańczykiem z francuskim paszportem Alireząą Firuzdżą w ostatnim meczu Rapidu, ale jeśli zdoła wytrzymać ten cios, nic w turnieju nie jest jeszcze stracone.

Mentalność Lirena znowu wydźwignie go na szczyt?

Kolega Lirena, arcymistrz Wei Yi, w wywiadzie dla „New in Chess” opisuje największą siłę Dinga jako jego „mentalność”, wskazując na jego powrót do gry o najwyższą stawkę po porażkach w mistrzostwach świata. Forma aktualnego mistrza świata nie napawa jednak optymizmem. Jego powrót po zdobyciu tytułu w 2023 roku w spotkaniu z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim był jak dotychczas katastrofalny. Po słabym występie w Tata Steel Chess Tournament 2024 w Holandii, fatalnie rozpoczął superturniej Chess960.

Kiepski początek Carlsena w superturnieju Chess960

W superturnieju Chess960 niepewnie spisuje się także norweski arcymistrz Magnus Carlsen, który zajął dopiero piąte miejsce w fazie kołowej szachów szybkich z notą 3,5/7.

Miejsca po rundzie każdy z każdym:

1. Nodirbek Abdusattorow (Uzbekistan) – 5,5 pkt.

Porażka Lirena w pierwszym meczu ćwierćfinału z Abdusattorowem

Kontynuacją turnieju jest faza pucharowa. W niej, aby wyłonić zwycięzcę, uczestnicy rozegrają dwie partie z klasyczną kontrolą czasu. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Liren musiał znowu uznać wyższość zwycięzcy fazy kołowej Nodirbeka Abdusattorowa.

Wyniki pierwszych meczów ćwierćfinałowych:

@chesscom/X

Drabinka fazy pucharowej:

@chesscom/X

Szachy Fischera wyróżniają się losowym rozmieszczeniem figur (poza pionkami) w pozycji wyjściowej, wybranych spośród 960 możliwych opcji.

Superturniej Chess960 to kaprys niemieckiego miliardera Buettnera

Superturniej Chess960 o puli nagród 200 tysięcy dolarów (z czego 60 tys. USD przypadnie zwycięzcy) zorganizował 59-letni urodzony w Hamburgu przedsiębiorca i miłośnik szachów Jan Henric Buettner, który zbił fortunę na sprzedaży udziałów w Europa AOL (jednego z głównych dostawców usług internetowych). Miejscem przeprowadzenia turnieju jest Weissenhaus, była mała osada na wybrzeżu Bałtyku na północ od Hamburga, którą Buettner kupił i przekształcił w luksusowy ośrodek, gdzie pokoje kosztują 500 dolarów za noc.

Edycja Turnieju Kandydatów 2024, w którym wyłoniony zostanie pretendent do meczu o tytuł mistrza świata, broniony przez Lirena, odbędzie się w dniach 3-22 kwietnia w Toronto.