Mistrzostwa świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda piąty w szachach szybkich, powalczy o medal w błyskawicznych

Tomasz Dębek
Jan-Krzysztof Duda zajął piąte miejsce MŚ w szachach szybkich
Jan-Krzysztof Duda zajął piąte miejsce MŚ w szachach szybkich Rafal Oleksiewicz
Sensacyjnym zwycięzcą mistrzostw świata w szachach szybkich został 17-letni Nodirbek Abdusattorow. W środę i czwartek na PGE Narodowym odbędzie się rywalizacja w turnieju szachów błyskawicznych. Na medal liczy Jan-Krzysztof Duda.

Najlepsi szachiści globu rywalizują od niedzieli w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które odbywają się na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Poza medalami, pucharami i prestiżem w puli nagród jest aż milion dolarów.

Pierwsza część imprezy, rozegrany na dystansie 13 rund turniej szachów szybkich, zakończył się sensacyjnie. W kategorii open najlepszy okazał się 17-letni Nodirbek Abdusattorow z Uzbekistanu, który jako jedyny pokonał Magnusa Carlsena. Norweg był trzeci, wyprzedził go jeszcze rywal z niedawnego meczu o mistrzostwo świata, Jan Niepomniaszczij. Najlepsze miejsce wśród Polaków zajął Jan-Krzysztof Duda. W ostatniej rundzie 23-latek miał jeszcze szanse na zdobycie medalu, lecz zremisował i ostatecznie był piąty.

- Ostatni remis jest bardzo gorzki. Końcówka wyglądała na wygraną, przynajmniej tak to wtedy oceniałem. Niestety, tak prosto nie było. Cóż, zostały mi jeszcze szachy błyskawiczne. które preferuję. Liczę na to, że uda się zająć wyższe miejsce niż w szybkich. Grałem cały czas w czołówce, przegrałem tylko z mistrzem i wicemistrzem świata. Porażki zawsze bolą, ale jeśli już przegrywać, to właśnie z nimi - skomentował Duda.

W turnieju kobiet wystartowały 103 zawodniczki. Mistrzynią świata została Aleksandra Kostieniuk z Rosji, najlepsza z Polek Oliwia Kiołbasa była 29.

Zwycięzców rywalizacji w szachach błyskawicznych poznamy w czwartek. Turniej będzie rozegrany na dystansie 21 rund, gra w środę rozpocznie się o godz. 15., a w dniu finałowym o 14.

W Warszawie obradował także Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Doszło do spotkania władz światowej federacji z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa dotyczyła zacieśnienia współpracy oraz możliwości zorganizowania w Polsce kolejnych kolejnych prestiżowych imprez, np. Olimpiady Szachowej w 2026 roku, a być może kiedyś nawet meczu o mistrzostwo świata.