Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej

Monika Zacharzewska [email protected]
Jak mówią arboryści treeclimbing nie jest sportem ekstremalnym. W ich pracy poruszanie się po linach jest sposobem dotarcia na miejsce.
Jak mówią arboryści treeclimbing nie jest sportem ekstremalnym. W ich pracy poruszanie się po linach jest sposobem dotarcia na miejsce. Arch. SFAP
Dwadzieścioro śmiałków z Polski, Czech i Niemiec weźmie udział w I Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej w Dolinie Charlotty. Zawody organizują arboryści, czyli pracujący na rzecz przyrody i ochrony drzew.

W czwartek i w piątek w Dolinie Charlotty odbędzie się konferencja naukowa pod hasłem Pozytywne praktyki w pielęgnacji i ochronie drzew. Organizują ją Stowarzyszenie Federacja Arborystów Polskich z Wrocławia i prezydent Słupska. Konferencji towarzyszyć będą dwudniowe Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. To pierwsza taka impreza w Polsce.

Uczestnicy będą rozmawiali o znaczeniu drzew dla środowiska naturalnego, sposobach dbania o drzewa i ich chorobach. W międzyczasie w parku wokół hotelu trwały będą widowiskowe zawody.

- Zawodnicy wezmą udział w pięciu konkurencjach, podczas których będą symulowali prace na drzewach - mówi Justyna Orlik z Federacji Arborystów Polskich. - Drzewa nie będą wycinane, bo działamy po to, aby je pielęgnować i chronić - zapewnia Orlik.

W mistrzostwach zawodnicy rywalizować będą w konkurencjach tzw. treeclimbingu. Jak mówią arboryści, treeclimbing nie jest sportem ekstremalnym. W ich pracy poruszanie się po linach jest tylko sposobem dotarcia na miejsce. Na przykład na szczyt drzewa.

- Zawody zawierają co prawda element rywalizacji, ale w zakresie pracy na drzewach, a nie w zakresie przeżyć ekstremalnych. Zawodnicy sprawdzają swoje umiejętności i porównują doświadczenie - mówi Justyna Orlik.

Zawodom z ziemi będą mogli przyglądać się kibice. Spiker będzie tłumaczył, co dzieje się nad ich głowami i jakie czynności wykonują właśnie uczestnicy mistrzostw. Dodatkową gratką będzie strefa dla najmłodszych, w której arboryści będą uczyli dzieciaki bezpiecznego wspinania się po drzewach. Wstęp jest bezpłatny.

Konkurencje mistrzostw

Work climb - zawodnicy startują z wierzchołka korony drzewa i mają do osiągnięcia pięć stanowisk. Zawodnik dociera do nich, używając do asekuracji liny i lonży.

Speed climb - zadaniem jest wejście na drzewo w jak najkrótszym czasie. Do dyspozycji mają tylko linę asekuracyjną i własne umiejętności.

Throwline - polega na przerzucaniu rzutek z liną przez konary oznaczone na drzewie, podpięcie liny i jej przeciągnięcie przez rozwidlenie w ustalonym czasie.

Aerial rescue - polega na dokonaniu oceny ryzyka, dotarciu do poszkodowanego i bezpiecznym ściągnięciu go z drzewa. Do tego celu wykorzystuje się manekina.

Footlock - zadaniem uczestników jest pokonanie 15 metrów wysokości przy użyciu techniki blokowania liny stopami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza