Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowski koncert na odnowionych organach w kościele w Swołowie

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
CKiBP Gminy Słupsk
Gmina Słupsk oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na nadzwyczajny koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią dla publiczności wyremontowane zabytkowe organy kościoła w Swołowie.

Koncert w kościele w Swołowie odbędzie się w sobotę, 15 sierpnia, początek o godzinie 17. Wystąpią Bogdan Narloch (organy) oraz Legionowska Orkiestra Barokowa.

Wydarzenie jest jednocześnie inauguracją cyklu koncertów „Muzyka w kościele”, które odbędą się dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura-Interwencje 2020” Narodowego Centrum Kultury.
Wstęp wolny, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa maseczkami albo przyłbicami oraz dezynfekcja rąk.

Renowacja organów

Zabytkowe organy w kościele w Swołowie zostały stworzone w warsztacie słynnej firmy Christiana Friedricha Völknera, która w XIX w. konstruowała organy na całą Europę.

Renowacji podjął się dr Przemysław Lewko, zaś jej koszt łączny wyniósł 179 800,00 zł. Sfinansowany został z dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, środków Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz dotacji celowej z budżetu Gminy Słupsk.

Renowacja instrumentu to jeden z efektów projektu realizowanego przez gminę Słupsk pod nazwą „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski”. To wielomilionowe przedsięwzięcie, na realizacje którego gmina otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020.
Przeprowadzona została pełna konserwacja i restauracja prospektu organowego (szafy organowej) i instrumentu organowego, czterogłosowego.

Neogotycki prospekt organowy wraz z instrumentem znajdują się na drewnianym chórze muzycznym. Cechy charakterystyczne elementów wiatrownicy i traktury, jak również napotkana cenna inskrypcja na piszczałce, pozwalają stwierdzić, iż przedmiotowy instrument wyszedł właśnie z warsztatu Christiana Friedricha Völknera

Organy w Swołowie są przykładem instrumentu niewielkiego, którego wartość tkwi w tym, iż jest to jeden z pierwszych instrumentów twórcy. Zastosowano w nim jedną wiatrownicę z wydzielona sekcją pedałową, której mechanika włącza się odrębnymi klapami we wspólną skrzynię wiatrową. Wszystkie zachowane w nim elementy i rozwiązania techniczne są w pełni oryginalne, takie, jakie wyszły z rąk ich pierwotnego twórcy. Organy szczęśliwie nie były przebudowywane. Zachowały się oryginalne abstrakty, szczególnie interesujące owalno sześcienne drewniane przekaźniki z nagwintowywanym drutem fosforo-brązowym wzmacnianym starannie nawlekanym sznurkiem konopnym tkanym. Zachowały się także w większości piszczałki drewniane i starannie profilowana klawiatura pedałowa.

Bogdan Narloch

Organista - studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Od 1995 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizuje Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Występował w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy). W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD m.in. prezentujących historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Poza działalnością artystyczną zajmuje też historycznym budownictwem organowym, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza