Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowski koncert tenora i organisty podczas festiwalu w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W kościele Najświętszego Zbawiciela w Ustce wystąpili tenor Jacek Szymański i organista Stanisław Maryjewski
W kościele Najświętszego Zbawiciela w Ustce wystąpili tenor Jacek Szymański i organista Stanisław Maryjewski Bogumiła Rzeczkowska
Podczas kolejnego koncertu Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w kościele Najświętszego Zbawiciela w Ustce wystąpili śpiewak operowy Jacek Szymański i organista Stanisław Maryjewski. Publiczność nagrodziła wykonawców długimi brawami.

Podczas koncertu festiwalowego w usteckim kościele Najświętszego Zbawiciela publiczność miała okazję wysłuchać, jak brzmią organy Voelknera, gdy za manuałem zasiada mistrz Stanisław Maryjewski, oraz śpiewu znakomitego tenora Jacka Szymańskiego. Koncert rozpoczęły dźwięki Allegro, Chorału i Fugi d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdyego.

Program koncertu: Aria „Bist du bei mir” Johann Sebastian Bach, Vergin, tutto amor Francesco Durante, III. Canzonetta Fernand de la Tombelle, V. Aria „Panis Angelicus” Cesar Franck, Ave Maria Luigi Luzzi, Andante D-dur Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Panie, gdy serce drży i O Władco świata Stanisław Moniuszko, Toccata f-moll William Driffill. Po ogromnych brawach na bis artyści wykonali - pieśń Ave Maria Franza Schuberta.

Jacek Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Zadebiutował w 1992 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Jest wieloletnim solistą Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno–kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami. Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich.

Stanisław Maryjewski urodził się w Lublinie, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia  w klasie organów prof. Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie i w Kielcach.

Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje.

Kolejny koncert festiwalowy odbędzie się we wtorek.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza