Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodych bocianów w tym roku jest mniej

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Liczba zajętych gniazd wygląda podobnie jak w latach ubiegłych. W trakcie inwentaryzacji stwierdzono, że zasiedlonych zostało 16 gniazd, natomiast z sukcesem lęgowym było ich tylko dziewięć.
Liczba zajętych gniazd wygląda podobnie jak w latach ubiegłych. W trakcie inwentaryzacji stwierdzono, że zasiedlonych zostało 16 gniazd, natomiast z sukcesem lęgowym było ich tylko dziewięć. Archiwum
Łącznie na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi skontrolowano 40 gniazd, w większości posadowionych na słupach energetycznych, pojedynczych drzewach, kominach, dachach oraz na sztucznych platformach.

Liczba zajętych gniazd wygląda podobnie jak w latach ubiegłych. W trakcie inwentaryzacji stwierdzono, że zasiedlonych zostało 16 gniazd, natomiast z sukcesem lęgowym było ich tylko dziewięć. Młode bociany były różnej wielkości, począwszy od małych, które ciężko było zobaczyć w gnieździe, a skończywszy na takich, które już podskakiwały w celu rozprostowywania skrzydeł.

Są jednak powody do niepokoju.- Smuci niewielka liczba młodych bocianów. Odnotowaliśmy tylko 20 osobników. Zdarzały się także gniazda pozbawione lęgu, ponieważ ptaki wyrzuciły wszystkie młode - mówi Józef Wysiński, strażnik w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi, który prowadził inwentaryzację bocianich gniazd.

Skąd tak wysoka śmiertelność? - Trudno to obecnie wyjaśnić. Potrzebne są dokładniejsze badania. Jednak przypuszczalnie w jednym z takich przypadków młode bociany stały się ofiarą ulew, które przechodziły nad naszym regionem w połowie lipca - domyśla się Józef Wysiński.

Zdaniem przyrodnika, młode po prostu potopiły się w gniazdach.Już martwe zostały wyrzucone z gniazd przez dorosłe bociany.

Spadek liczby młodych bocianów, który zaobserwowano na terenie Doliny Słupi, nie oznacza jeszcze stanu zagrożenia tego gatunku w powiecie słupskim. Przypomnijmy, że duże skupiska tych ptaków gniazdują w okolicach Pobłocia i Cecenowa w gminie Główczyce.

Tymczasem dorosłe bociany ze swoimi młodymi już szykują się do odlotu do swoich zimowych lęgowisk, czyli do Afryki.

- Bociany z naszego obszaru zimują głównie w środkowej Afryce, a niektóre lecą nawet na południe tego kontynentu. Mają zatem do przelecenia ponad dziesięć tysięcy kilometrów - zauważa Marek Ziółkowski, ornitolog ze Słupska. Bociany lecą na południe głównie nad lądem. Ich trasa wiedzie nad Bałkanami, Turcją, i Bliskim Wschodem.

ZOBACZ TAKŻE: Sandra Orłowska Bursztynową Miss Polski Ustka 2016

Czytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza