Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Obywatelscy ze Słupska działają aktywnie w mieście. Brawo!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
UM Słupsk
„Młodzi Obywatelscy” to projekt realizowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Młodzi ludzie przeprowadzili liczne debaty i prelekcje przy współpracy z samorządowcami i prawnikami. Pomocy uczniom udzielili m.in. Danuta Wawrowska, Rafał Kuligowski, Ewa Kosiedowska czy Paweł Pączek.

O tym, jak powstała grupa Młodzi Obywatelscy opowiada Zofia Zinkowska, liderka grupy:

- Pełnoletność niesie ze sobą wiele przywilejów. Wkraczamy wtedy w dorosłe życie, uczymy się samodzielności. Skupiając się na sobie, wiele osób zapomina niestety o obywatelskich obowiązkach, które są równie ważne jak te domowe. Obserwując środowisko młodzieżowe zauważyliśmy niewielkie zainteresowanie sprawami kraju, polityki. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na aktywność nastolatków w minionych wyborach samorządowych. Otóż rozmawiając z rówieśnikami wielu z nich deklarowało, że nie byli na wyborach. Jakie argumenty podawali? Tłumaczyli się, że zwyczajnie im się nie chce, nie mieli czasu, nie interesuje ich to. W tych okolicznościach zadaliśmy sobie pytanie: jak będzie funkcjonować nasz świat, skoro jego przyszłość jest tak nieświadoma, zamknięta, zniechęcona? Bo przecież My jesteśmy Przyszłością.W tych właśnie okolicznościach powstał projekt w ramach Zwolnionych z Teorii o nazwie Młodzi Obywatelscy - opowiada Zinkowska.

Kim są? To grupa młodych, ambitnych, ciekawych świata ludzi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Grupę tworzą: Dominika Strzała, Wiktoria Arciszewska, Zofia Zinkowska, Kacper Kozieł, Mikołaj Kadziewicz oraz Sebastian Mitłaszewski.

Czym się zajmują?
- Uświadamiamy i mobilizujemy młodzież do większego angażowania się w sprawy obywatelskie. Przewodnim hasłem projektu jest zachęcenie do udziału w wyborach, z racji tego, że w 2018 odbyły się samorządowe, a już niebawem czekają nas parlamentarne. Na samym początku przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów liceum sprawdzającą poziom wiedzy o podstawowych aspektach w zakresie polityki i prawa związanego z wyborami. W ten sposób uzyskaliśmy ogólny obraz tego, co chcielibyśmy zmienić, nauczyć - mówią młodzi ludzie.

Grupa działa już od października i i od tego czasu przeprowadziła wiele spotkań z ludźm związanymi z samrządem, zarządzaniem, polityką i biznesem.

- Dotychczas udało nam się przeprowadzić spotkania z autorytetami zarządzania, polityki i prawa. Dzięki nim chcieliśmy zmienić postrzeganie nastolatków, co do kwestii działań społecznych. Liczyliśmy, że przekonają się, że aktywność obywatelska nie jest taka trudna. Wystarczą jedynie duże chęci, a można zdziałać naprawdę dużo. Między innymi pani Marta Makuch, zastępczyni prezydenta Słupska – przedstawiła swoją drogę do samorządu. Pokazała w ten sposób, że każdy jest w stanie zrobić coś dla swojego środowiska lokalnego. Również pani Ewa Kosiedowska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Słupsku – zachęciła uczniów do podejmowania własnych działań społecznych. Natomiast pan Rafał Kuligowski, wykładowca z Katedry Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku opowiedział o roli młodzieży w kreowaniu przestrzeni publicznej. Otworzył on uczniom oczy na różne możliwości angażowania się społecznie - opowiada młodzież, która jest świadoma, że również wiedza jest potrzebna do działania.

- Dlatego zorganizowaliśmy prelekcje dotyczące działania samorządów, i nie tylko. Pani Danuta Wawrowska, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego - poprowadziła "Lekcję o Konstytucji" organizowaną w ramach VI edycji Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego w całej Polsce przez Stowarzyszenie im. Profesora Hołdy. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej o wyborach. Liczymy, że lekcja ta przyniesie owocne rezultaty w postaci większej frekwencji młodzieży na najbliższych wyborach! Natomiast pan Tomasz Kowalczyk, komisarz Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku - przybliżył uczniom przepisy prawa i normy prawne regulujące proces wyborów. Uważamy, że takie spotkania są ważne, by być świadomym o funkcjonowaniu naszego państwa. Pozwoli to w przyszłości na pewniejsze angażowanie się w życie obywatelskie. Naszym kolejnym gościem był pan Sebastian Irzykowski, który opowiedział o funkcjonowaniu Sejmiku Województwa Pomorskiego. Pan Sebastian zachęcił uczniów, by wcielili się w rolę radnych i zarządu województwa.

Dzięki interaktywnej prelekcji uczniowie „od środka” poznali działanie Sejmiku. Mamy nadzieję, że wszystkie te spotkania wzbogaciły wiedzę uczniów oraz zachęciły do działania!

Chcąc dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, stworzyliśmy stronę na Facebook’u, Instagramie oraz Twitterze, gdzie można śledzić naszą aktywność. Podjęliśmy też współpracę z Lokalnym Ambasadorem BGŻ BNP Paribas w Słupsku, panem Pawłem Pączkiem, który umożliwił nam m.in. sfinansowanie projektowych koszulek z logo. Wszystkie te, i nie tylko te, działania umożliwiły nam zyskanie większego rozgłosu medialnego oraz poparcia osób z różnych środowisk. Oprócz tego zyskaliśmy projektowych patronów, którzy wspierają naszą działalność: Regionalne Centrum Wolontariatu w Słupsku, Centrum Inicjatyw Obywatelskich oraz Młodzieżowa Rada Miasta Słupska. Tworzymy ten projekt dla dobra społeczności. Wiadomym jest, że jedna grupa chcących coś zdziałać ludzi nie zmieni całego świata. Jednak wierzymy, tak samo jak w to, że każdy głos w wyborach ma znaczenie, że my zachęcimy chociaż nasze lokalne środowisko do działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza